rozhovor_Olda Říha: Rockerovi Oldovi Říhovi z Katapultu je 75 - KATAPULT

Přejít na obsah
Katapult doporučuje:

Tiskárna, která tiskne stejně
dobře, jako Katapult hraje!

*************************
AKTUÁLNÍ AKCE

Reedice legendárního alba z roku 1980

NOVINKA V E-SHOPU

CD/LP NOSTALGIA

Senzační úspěch jede dál
3CD Katapult essential (Zlatá kolekce)

ROZHOVORY
ZPĚT NA ROZHOVORY          
Rockerovi Oldovi Říhovi z Katapultu je 75!
Staré uvolnilo cestu novému
Autor: Hana Höschlová Zdroj: Blesk   Datum: 18.5.2023
PRAHA – Slaví tři čtvrtě století a pěkně se do toho opřel. Oldřich Říha, který je navíc už 60 let na hudební scéně, si roky nepřipouští. „Vyšlo novinkové album Nostalgie a vyjíždíme na turné,“ hlásí oslavenec.

 
Přichází nový Katapult. „Tahle změna není bolestná jako ta předchozí, kdy mí spoluhráči odešli na rockovou věčnost,“ říká. Z nových spoluhráčů se překvapivě za covidu stali bývalí. Bubeník dal výpověď a basista se vytratil. Olda nuceně uvedl v roce 2022 kapelu do hibernace. Ale nezhroutil se. „Někteří si jdou svou cestou, jak si přáli, staré uvolnilo cestu novému. Začínáme hrát,“ slibuje rocker. Dokáže minus otočil během vteřiny do plusu. To je dar. Pozval si dva studiové hráče - bicí Vašek Zima a baskytara a zpěv Bigman Kódl - a natočil s nimi desku. Pojedou i turné.

 
Letos poprvé Olda neslaví narozeniny na jevišti. „Budeme spolu se ženou Janou. Loni jsme měli padesát let. Ona vaří první ligu, sedneme, popijeme, třeba si dám becherovku, tu pil Dědek,“ říká.

 
Na legendárního spoluhráče baskytaristu Jiřího Dědka Šindeláře (†60) myslí každý den, i když o tom mluvit nechce. Opustil ho navždy kvůli plicní nedostatečnosti v lednu 2009. Byla to pro Oldu rána. „Až když odešel, poznal jsem, co jsem ztratil. Dědek měl hraní jako zábavu, já jako náboženství. Doplňovali jsme se. Tolja taky chybí,“ dodává a zapaluje si doutníček. Bubeník Anatoli Tolja Kohout (†61) Dědka předešel o dva roky.

 
Truchlení se ale nekoná. Nová deska Oldu znovu nastartovala. „Klidně bych si život šlehl ještě jednou. Cítím se báječně. Mám pocit zadostiučinění. Až se to skoro bojím říct.“


Návrat na obsah