Jak šly roky - KATAPULT

Přejít na obsah
Katapult doporučuje:

Tiskárna, která tiskne stejně
dobře, jako Katapult hraje!

*************************
AKTUÁLNÍ AKCE

Reedice legendárního alba z roku 1980

NOVINKA V E-SHOPU

CD/LP NOSTALGIA

Senzační úspěch jede dál
3CD Katapult essential (Zlatá kolekce)

JAK ŠLY ROKY
1975

Původní název skupiny, ze které vlastně Katapult vznikl, byl MAHAGON. Obsazení: O. Říha, J. Šindelář, V Krampol. Kapela působila v Plzni a Západočeském kraji a jednalo se o jednu z nejpopulárnějších skupin. Koncem roku 1974 „orgány státní moci“ vydaly na Mahagon totální zákaz činnosti v zpč. kraji, a tak se kapela doslova ze zoufalství přemisťuje do Prahy, kde získává takzvané „přehrávky“, tj. povolení ke hraní. Stává se oficiální pražskou skupinou a je registrován u Okresního kulturního střediska Praha-západ. Záchranná operace se podařila zejména proto, že komunistická moc na úrovních krajů nesahala z kraje do kraje. Dne 7. srpna 1975 se Mahagon po neúspěšném jednání se stejnojmennou pražskou skupinou /Petr Klapka/ oficiálně přejmenovává na KATAPULT. Problém s názvem vyřešil Kohout, který přichází právě od skupiny Katapult, která existovala přibližně jeden rok, vydala jeden singl a rozpadla se. (Sodoma, Kohout, Fořt, Kulhánek, Větrovec, Kubík). Nikdo z muzikantů proti „uloupení“ názvu neprotestoval, takže vznikla kapela, která odehrála několik koncertů v následovném složení: O. Říha (kytara, zpěv), J. Šindelář (baskytara, zpěv), A. Kohout (bicí), L. Podubecká (zpěv), V. Krampol (percussion). Ještě v témže roce odchází V. Krampol a posléze L. Podubecká. Základní sestava Katapultu se koncem roku krystalizuje do závěrečné podoby: Říha, Šindelář, Kohout. Absolvují velké množství „klasických“ venkovských tancovaček a občas odehrají koncert. Vzniká původní český repertoár.


1976

Počátkem roku nahrává Katapult svoji první SP desku pro Supraphon a v březnu odchází Tolja Kohout. Je nahrazen Jaroslavem Kadlecem. Přesně 5. května přichází do prodejen SP Půlnoční závodní dráha/Lesní manekýn, a stává se okamžitě bestsellerem. Komunisti v Plzni mezitím zjistili, že se Katapult původně jmenoval Mahagon a okamžitě rozšířili zákaz vystupování i na nový název. Katapult startuje k výšinám přes první zákazy. Pokus o získání „profesionální“ přehrávky u Pražského kulturního střediska nevyšel, a tak je usilovně hledána jiná umělecká agentura. Jsou realizována první vystoupení v pražských rockových klubech – Futurum, D-klub, Amfora, Strahov (studentské koleje), VŠZ Suchdol. V září vychází další singl Já nesnídám sám/Tichá pošta. Prodej doslova vyděsí Supraphon i Katapult, zájem je obrovský a desky se lisují ve velkých nákladech – více jak 50.000 ks. Koncem roku pomáhá Katapult ještě Viktorovi Sodomovi realizovat jeho sólový projekt a nahrává s ním sérii písniček pro SP desky Salón krásy/Snad jsem to já, To chce krém/Kdybych měl to štěstí, Móda/A to nás láká. Supraphon bez vědomí skupiny zneužívá její stoupající popularitu a vrhne singly na trh pod názvem Viktor Sodoma a Katapult.


1977

Vycházejí singly Vlaky v hlavě/Nalaď si život do C-dur a Hlupák váhá/Nebreč, kdyby za to stál. Hlupák váhá se bez čtrnácti dní drží celé dva roky v interním žebříčku Supraphonu „Top Twenty“ (prodejnost desek) a celkový prodej dosáhl skoro 150.000 ks. Ojedinělý rekord v historii české populární hudby. Tento rok je zejména pozvolným, přirozeným přechodem od klasických tancovaček ke koncertům. Byla získána profesionální registrace u Středočeské agentury KPFKE. (Krajský podnik pro film, koncerty a estrády). Později byla přejmenována na SKKS. (Středočeské krajské kulturní středisko). V srpnu odchází Jarda Kadlec a je bleskově nahrazen Toljou Kohoutem, který se vrací, aby pomohl zejména při nahrávání první LP desky. Ve dnech 30. 9. a 1. 10. se natáčí živý záznam koncertů v KD Novodvorská v Praze. V průběhu roku jsou absolvována první velká koncertní turné včetně historického koncertu 19. 5. Brno – Velodrom, kde před návštěvou více jak 10.000 lidí hráli vedle Katapultu ještě – Olympic, Etc., Corvina a SBB. V Západočeském kraji trvá zákaz vystupování, zejména v okrese Plzeň – sever a z neznámých důvodů začal fungovat i zákaz Katapultu v okrese Tábor. Pětadvacátého listopadu hraje Katapult v pražské Lucerně a okamžitě po něm tehdejší Ministerstvo školství ČSR vykonstruovalo stížnost na chování fanoušků Katapultu a začalo se schylovat k dalšímu zákazu. Časopis Mladý svět zařadil do ankety čtenářů „Zlatý slavík“ poprvé kategorii skupin. Katapult obsadil hned napoprvé 4. místo.


1978

Vychází singl Katapult/Blues. Reedice singlu Půlnoční závodní dráha/Lesní manekýn mezitím dosáhla konečného prodeje desky na hranici neuvěřitelných 120.000 kusů. První turné na Slovensko, kde hrál Katapult na tehdejší dobu před rekordními návštěvami 2000 – 3000 lidí. (Košice, Bratislava). Počet odehraných vystoupení za jediný rok dosáhl čísla 230. Vychází první LP deska KATAPULT – „stříbrné“ live album. Okamžitě dosahuje 1.místo v prodejnosti LP desek Supraphonu a její prodej se zastaví na čísle 150.000 ks. Časopis Melodie uveřejňuje v září „stěžejní“ článek „Jak Katapult rozdělil národ“. V anketě „Zlatý slavík“ se skupina umisťuje na druhém místě. Popularita a úspěchy prudce stoupají, ale existují i absurdní věci: na jaře ještě několik koncertů v Praze, ale potom již přichází tvrdý úder – zákaz vystupování v hlavním městě. Oficiální důvod nebyl nikdy sdělen, pouze vyhýbavé odpovědi. Následuje velmi zajímavá korespondence Oldy Říhy s orgány státní moci – bez úspěchu a odpovědí. Mezitím ovšem vystoupení na Festivalu politické písně v Sokolově. Svazákům z Prahy se Katapult hodil. Podařilo se dosáhnout zrušení zákazu vystupování na okrese Plzeň – sever a Tábor.


1979

Supraphon chrlí další singly: Až/Svobodárna a Maturant/Jsou špatný dny. V květnu se natáčí LP deska Katapult 2006 ještě s Toljou Kohoutem, který ale vzápětí odchází. Nahrazuje ho Milan Tutsch ze skupiny Citron. Kohout se ale ještě nakrátko vrací uprostřed slovenského turné, a to přesně 27. 8. do Banské Bystrice, kde před rekordní návštěvou 18.500 lidí zachraňuje Katapult. Milan Tutsch totiž nestačí svými výkony na hektickou atmosféru koncertů. Kohout dohrává turné až do 9. září a Katapult definitivně opouští. Následuje tvrdé zkoušení s Tutschem, ale ten nesplňuje předpoklady, a tak koncem roku odchází a je nahrazen Jirkou “Mamutem“ Stárkem. Katapult v tomto roce stihne ještě další nespočet horečné aktivity: opět maximální počet koncertů – 220, zájezdy do NDR a Polska, televizní pořady, turné s východoněmeckou skupinou „Combo Stern Meissen“, realizace filmu Hon na kočku. Doslova proti svojí vůli hraje Katapult pod pohrůžkou Pragokoncertu „když na Lyru nepojedete, tak nepojedete nikdy do zahraničí“, na festivalu Bratislavská lyra. Ale také po druhé na Politickém festivalu v Sokolově, kde po obrovských ovacích publika následoval okamžitý vyhazov před posledním koncertem a potom ihned opět zákaz hraní v celém Západočeském kraji. Zákaz hraní v Praze trvá. 1.místo v anketě „Zlatý slavík“.


1980

Vychází LP KATAPULT 2006 zároveň také v exportní anglické verzi. Prodejní úspěch je fantastický – 250.000 kusů!!! Dne 1. července je podepsána „exluzivní“ smlouva se Supraphonem na tři roky o vydání 1 LP každý rok. Hned v srpnu následuje informace pracovníků Supraphonu, že se nebude na základě telefonického příkazu, resp. zákazu vydávat nadále Katapult. Katastrofický rozkaz vydal soudruh Muller, vedoucí oddělení kultury ÚV KSČ. Začíná se pomalu schylovat k nejhoršímu. Ještě před tím vším dostává ovšem Katapult Zlatého slavíka za rok 1979 v Obecním domě v Praze, kde se natáčel televizní program. Po jeho odvysílání následuje v politických kruzích zděšení, drnčí telefony a Katapult pomalu mizí z televize, rádia, a novin. V táborských novinách Palcát je otištěn likvidační článek. Zákaz hraní v Praze a zpč. kraji trvá. Jako obvykle stihne Katapult zažít i úspěchy: velké množství odehraných koncertů trvá – 220, návštěvnost v průměru obvyklá – 3000 lidí na koncertě, často je nutno hrát dvakrát denně, nebo 2 až 3 dny po sobě v jednom městě. Při koncertní verzi 2006 vystupuje živě jako host Ota Petřina (kytara), občas jezdí i hráč na tahací harmoniku Tomáš Štern. Oba dva se ještě mimo další hostující hudebníky podíleli na nahrávání alba 2006. Posléze Petřinu nahrazuje Andy Seidl. Ještě než byla úplně zakázána televize, stihl Katapult vyhrát soutěžní program Hitšaráda s obrovským náskokem před ostatními soutěžícími písničkami konkurence. Až… byl národní hit. Vycházejí další „stěžejní“ články v novinách: „Katapult na konci růžových snů“ - Melodie 3/80 (I. Kytka) a „Katapult na oběžné dráze“ - Mladý svět 6/80 (J. Krůta). 1.místo v anketě Zlatý slavík.


1981

Znovu je nutno vyměnit bubeníka. Odchází Stárek a je nahrazen Kadlecem, který se v podstatě vrací. Katapult přebírá Zlatého slavíka za rok 1980 v Bratislavě, kam byl koncert a TV záznam přesunut z Prahy poprvé v historii této ankety, neboť chlapci v Praze přeci nesmí vystupovat! Televize odvysílá nakonec velmi zkrácený záznam, a to víceméně z povinnosti. V březnu je ukončena spolupráce s textařem a v podstatě čtvrtým členem skupiny Láďou Vostárkem. Katapult křižuje republiku s programem 2006. Absolvuje polské turné s tamější skupinou Perfect, které bylo velkým oživením a dodalo další chuť překonávat nesmyslné problémy a zákazy. A těch bylo stále dost. Protože… Katapult se nesmí objevit v televizi, v novinách je ticho po pěšině – vyšly pouze dva články v Mladém světě v souvislosti s anketou Zlatý slavík. Praha, Západočeský kraj – zákaz – stav trvalý. Rozhlas - nic nehraje. Začínají problémy i na východě Slovenska a v Jihočeském kraji. Tvrdě se ovšem pracuje na nových písničkách a novém programu, s vírou, že vše bude zase dobré. Spolupráce s textařem Pavlem Vrbou. Koncem roku byl učiněn pokus o návrat k vydávání desek, byly natočeny v Supraphonu čtyři písničky pro nové singly, ale komunisti na ÚV KSČ na všechno včas přišli a seřvali obchodního ředitele Supraphonu Karla Arbese, který všechno vymyslel telefonem až do Ruska, kde se právě nacházel.


1982

„Exluzivní“ smlouva o natáčení se Supraphonem se nedodržuje, Katapult netočí – stav zmrazení informací o skupině v médiích trvá. Nezbývalo, než něco vymyslet na překlenutí obtíží a zároveň si udržet sebevědomí a víru v lepší časy pro sebe i fanoušky. Začíná fungovat Fan klub, posílají se „novinky“ (xeroxované informace o životě skupiny), propagační materiál, fotky a také záznamy koncertů na kazetách po nocích kopírované na běžných magnetofonech. Hraje se nový program Katapult Story. Má úspěch, o kazety s jeho nahrávkou je mezi fanoušky velký zájem. Všechny tyto aktivity mají za úkol suplovat informační ticho. Sílí také tlak fanoušků na Supraphon, posílají tam dopisy, ale odpovědi šéfů firmy jsou velmi vyhýbavé, až trapné. Byl učiněn jeden z pokusů prorazit zákaz nahrávání desek. Právník dr. G. Bubník oslovuje v zastoupení Katapultu Supraphon a vyzývá jej k dodržení „exkluzivní“ smlouvy (k jejímu vypršení zbývá jeden rok), resp. k náhradě škod pro hudebníky. Bez úspěchu, žaloba nakonec nebyla podána.


1983

V lednu byl učiněn tvrdý pokus vrátit Katapult v Praze na koncertní pódia. Bylo připraveno pět koncertů v řadě za sebou v Klicperově divadle. Na poslední chvíli pražské úřady koncerty zakázaly. Byl realizován projekt udržet se alespoň v podvědomí lidí, singl Oldy Říhy Diskomóda/Král pasáže. Daří se – Diskomóda je hit! V květnu je nasazen program Hrajeme dál, jehož název lehce provokativně vystihoval náladu v Katapultu. Jsou stále rozmnožovány kazety se záznamy koncertů a některé písničky z programu Hrajeme dál se stávají hity. Pokračuje rozesílání „novinek“ fanouškům. V Praze se poprvé objevily nápisy nastříkané sprejem na zeď: „Nechte hrát Katapult!“ Pragokoncert náhodně zjistil, že Katapult nesmí hrát v Praze a okamžitě zakázal i zájezdy do zahraničí. Zákazy a informační blokáda trvají. Daří se ovšem udržet se v podvědomí lidí a co je nejdůležitější – na koncerty lidé chodí.


1984

Záchranné akce pomocí sólového projektu Oldy se daří. V lednu je Diskomóda nejprodávanější v Top Twenty Supraphonu. Vycházejí další sólo singly Oldy: Zítra/Smutná nevěsta a Zas někam pospíchám/Láska na první dotek. V květnu je Diskomóda v Top Twenty čtvrtá a Zítra sedmé. Účel je naprosto splněn, hit Zítra se točil v Bratislavě v TV a Olda měl za zády Šindeláře a Kadlece. Takže komplet Katapult. Vzápětí problémy pokračují – Diskomóda je zařazena na seznam písní, které se nesmějí v rozhlase vysílat. Zákazy trvají, pro masmédia Katapult neexistuje. Příteli Ivanu Kytkovi se podařilo do Gramorevue 11/84 propašovat jediný článek o Katapultu v tomto roce. Pro ilustraci dobové situace a pocitů kapely citujeme otázku a odpověď Oldy: Kytka: „Kdy se cítíte na elpíčko?“ Olda: „Okamžitě. Kdybych dostal nabídku, tak okamžitě. Vyměnil bych oba Zlaté slavíky, ty špendlíčky, za třetí LP desku. Někomu se to může zdát směšné, ale je to tak.“ Vychází kniha „Jen jednou dostat šanci“ (Práce. Pavel Frýbort). Původně se jednalo o scénář pro celovečerní film s Katapultem, který neprošel schvalovacím řízením ministerstva kultury. Posléze jej autor přepracoval do literární podoby. V knize je ovšem místo názvu skupiny Katapult používán název Paralax. Jsou zde popisovány zčásti velmi autentické příhody z koncertů a turné.


1985

Vychází další sólo singl Oldy Říhy – Nesmíš dát jenom na zdání/Obyčejnej rokenrol. Je nasazen nový, v podstatě záchranný program „Olda Říha a Katapult“. Skládal se ze tří částí: první – Oldovy sólo hity, druhý – komplet zpíval pouze Jirka Šindelář, třetí – velké katapultí hity. Na jaře začíná dlouho očekáváný zlom. Panton vydává singl Motorka/Signál „odjezd“, po dlouhé době Katapult opět na desce! Doslova hrdinský čin pantonských úředníků. Začíná jít do tuhého. Singl vznikl naprostou náhodou. Olda se domluvil s redaktorem Pantonu Alešem Sikmundem, který se prostě nebál desku vydat. Písničky byly drze natočeny v nočních frekvencích v supraphonském studiu Mozarteum a předány Pantonu. Šestadvacátého června hraje Katapult v Paláci kultury v Praze pro účastníky Spartakiády. Praha je uvolněna! Ve dnech 20. a 27. října dvě vystoupení v Domě Kovoprůmyslu na Smíchově. Po dlouhé době opět v západočeském kraji. Pro Čs. TV záznam písničky Rovnováha, kterou vysílá jak česká tak slovenská televize. Zdá se, že se podařilo přežít.


1986

Dlouholeté úsilí s pomocí mnoha přátel se naplňuje. Katapult se vrací do nahrávacích studií natáčet LP desku. Aby to nebylo jednoduché, po těžkém zákazu přichází rozkaz: „®ádný Panton, točit budete u Supraphonu!“ sdělil Katapultu lakonicky tehdejší ředitel Supraphonu Kvídera. Natáčí se deska Rock de Luxe. Říha, Šindelář, Kadlec a host T. Štern. Vychází singl Každý kluk/Máš na boku chmýří a Někdy příště/Na to zapomeň. Někdy příště je již pilotní singl pro nové LP a stává se doslova národním hitem. Vzápětí expeduje Supraphon LP Rock de Luxe. Prodej dosahuje nákladu 60.000 ks a k tomu dalších 20.000 putuje do Ruska. Startuje koncertní program Rock de Luxe. Koncem roku ale odchází z kapely Jarda Kadlec, který zanedlouho po odchodu tragicky umírá. Nový muž u bicích se jmenuje Pavel Lopata. Po dlouhé době „stěžejní“ článek v tisku: „Katapult – story bez svatozáře“ (Melodie 8/86, I. Kytka).


1987

Singl Inzerát/Modrý z nebe. Radio, TV, noviny, recenze, rozhovory – všechno jede na plný pecky. V březnu velký koncert v Brně, hala Rondo. Katapult slaví comeback na koncertě, kde vystupují dále Turbo, Futurum a Výběr. Návštěvnost na koncertech stoupá – Katapult opět křižuje republiku a vychutnává návrat. Ale jak kdysi řekl Olda „vždycky, když jdeme nahoru měníme bubeníka“, je to tady – Pavel Lopata dostává výpověď, protože nesplňuje naděje do něj vložené. Po těžkém rozhodování dvojice Říha-Šindelář a skoro beznadějné situace (bubeníci nejsou) přichází na doporučení Ondřeje Hejmy Milan Balcar. (Hejma: „Jedinej chlap, kterej s váma může hrát je Balcar!“) Olda pořizuje vlastní mobilní nahrávací studio a koncem roku již začíná Katapult natáčet živě svoje koncerty pro připravovanou LP desku, kterou hodlá vydat příští rok.


1988

Vychází singl Třináctá komnata/Rock and roller, jako pilotní singl pro LP Pozor, rock! Live 1988. V dubnu absolvuje Katapult velmi důležité show. Jako součást tehdejší slavné akce Rockfest se v pražské Lucerně uskutečnilo „Metalové matiné“ , kde Katapult vystoupil jako host a k smrti vyděsil všechny zúčastněné metalové kapely svým obrovským úspěchem u diváků. Vystupovaly skupiny: Citron, Arakain, Titanic, Kern, Tublatanka a Vitacit. Fan klub, který tolik pomohl skupině přežít problémy v minulosti, stále funguje, a tak se mohlo uskutečnit 30. dubna v pražském Domě Kovoprůmyslu na Smíchově setkání fanoušků s Katapultem. Pro zcela nabitý sál (přijeli lidi až ze Slovenska), odehrál mimo jiné Katapult i předpremiéru nového programu Pozor, rock!, který měl posléze premiéru 31. května ve Střední hale PKOJF v Praze. V prosinci bylo ještě absolvováno fantastické turné po celé republice se slovenskou kapelou Tublatanka.


1989

V lednu a únoru Katapult dokončuje ve vlastním studiu nové LP. Poprvé ve svojí historii může skupina natáčet a „míchat“ zvukový záznam podle svých představ a není tlačena časovým limitem. Vychází singl Spolkneme hada/V tomhle nejedu, jako pilot pro nové LP. V tomhle nejedu se stává dalším hitem, a tak Supraphon vrhá na trh nové LP…a co rock ´n´roll!!! Zdá se, že mnohaleté úsilí vrátit Katapult na špičku pop music vrcholí. V rozpětí květen až září jsou realizována tři důležitá turné – s Kernem, Elánem a britskou skupinou Winter´s Reign. Turné s Elánem končí v Praze ve Sportovní hale před na tehdejší dobu neuvěřitelnou návštěvou 7.000 lidí. 16. listopadu premiéra programu …a co rock´n´roll!!!. v pražské Lucerně. Den na to přišla revoluce a sní změna režimu. Komunisté, kteří se tolik snažili manipulovat s osudem Katapultu to mají spočtené. V tomto roce se pokusil Říha navázat spolupráci s textařem Láďou Vostárkem a Supraphon předává Katapultu s neuvěřitelným zpožděním Zlatou desku za LP 2006, jejíž prodej se zastavil někdy v roce 1980 na čísle více jak 250.000 ks.


1990

Na jaře se jedou obvyklá turné, ale zcela nečekaně oznamuje Katapult v TV programu Kontakt na ČT 1, že Dědek končí a odjíždí do USA. Na to reaguje Olda: „Katapult nikdy nekončí – uvidíme!“ Skutečně ale Katapult oznámí svůj poslední koncert na 21. června v Letním kině na výstavišti. Dědek odjíždí. Katapult přeruší po patnácti letech svoji činnost. V tisku vychází články „Do důchodu je ještě daleko“ (ČS voják – I. Kytka) a „Dosažený úspěch pro mne není úspěchem“ (Rock report – R. Houška). Turné s britskými Winter´s Reign v minulém roce inspirovalo Říhu k aktivitě, a tak byl okamžitě realizován nápad vytvořit exportní anglicky zpívanou desku s pracovním názvem Big Hits. Velké hity Katapultu v nových verzích otextoval a nazpíval Robbie „Animal“ Hurley, zpěvák Winter´s Reign ve vlastním studiu Katapultu. Deska nakonec vyšla s názvem Taste of Freedom (Chuť svobody). Na Supraphonu vládne po revoluci trochu chaos, s termínem vydání se váhá. Vychází alespoň pilotní singl All I Want Is A Chance / Get It High. Elpíčko je v podstatě Big Hits Katapult. Největší hity znovu nahrané a přearanžované pro zahraniční trh. Na desce je patrný zvláště „excelentní“ výkon Robbie Hurleyho. Supraphon nakonec desku dává na trh, ale prodej a reklamní kampaň řádně „neošetřuje“, firma má v této chvíli sama starosti s překotnými změnami v oblasti nové firemní struktury. Říha, mezitím uzavřen v nahrávacím studiu pomáhá po návratu Lenky Kořínkové z Austrálie jejímu uměleckému návratu do filmu a pop music. Produkuje singl Máš na boku chmýří/Bolest i slast. Máš na boku chmýří je vlastně cover verze singlové písničku Katapultu, dokonce snad první cover verze, která potom spustila úplnou lavinu různých verzí starších českých písniček. Singl vyšel na vlastní etiketě Říhy, Pop and Rock. Zajímavostí ovšem ještě je sestava hudebníků, kteří singl nahrávali: Říha – kytary, Balcar – bicí, Kusák – basa a klávesy. Jako dobrý fór zněl název této „skupiny“ na etiketě – KAT´S. Byla to prostě česky napsaná anglická zkratka pro Katapult. Říha stačil ještě k desce vyrobit videoklip, ale Kořínková a Kusák nevydrželi tvrdý producentský tlak a z celého projektu odstoupili. Katapult nehraje.


1991

Katapult nehraje. Říha vydává alespoň první singlovou kolekci Hit album Katapult na CD a MC v licenci Supraphonu.


1992

V únoru Říha telefonuje Šindelářovi, jestli si nechce zahrát „jen tak“ na plese podnikatelů v Hostivicích u Prahy. Vystoupení má takový úspěch, že se okamžitě dohodnou na několika dalších vystoupeních. Během roku jich absolvují asi třicet, sami říkají „cvičných show“ za účelem vlastní relaxace. S úžasem zjišťují, že jejich hudba a písničky fungují, mají úspěch a tak počet představení a návštěvnost se neuvěřitelně zvyšují.


1993

Katapult v plné síle zpět na scéně populární hudby. V dynamickém sledu jede spousta událostí: několik vystoupení v klubu Belmondo v Praze, potom ještě „bez napětí“ v klubu Ponorka, účast na rockovém festivalu ve Vendryni a Hořepníku s ovacemi publika, vychází videokazeta Vendryně ´93, v podstatě záznam Hit album Tour, a vše vrcholí 30. října ve Sportovní hale na Výstavišti vystoupením před Deep Purple. V tisku rozhovory, recenze, články, prostě Comeback jako řemen. Stěžejní článek – „Katapult z Mahagonu“ (Signál – J. J. Vaněk). Koncem roku vydává Říha v licenci Supraphonu reedici desek Katapult (stříbrné live album) a Katapult 2006 jako dvojalbum na CD a MC.


1994

Hned na jaře další výběr na trhu! Všechny zbylé písničky ze slavných singlů vycházejí na Hit album Katapult 2. Počet živých vystoupení se zvyšuje, zájem pořadatelů je obrovský, cestovní plán koncertů je vyprodán na rok dopředu. Jenom v Praze hrál Katapult 3x v RC Bunkr, 2x v Rock Café a 2x v RC Belmondo. V prosinci začíná příprava na nové album. Tlak fanoušků na vydání nové desky sílí. Katapult se zamyká do zkušebny, jsou najmuti dva muzikanti na pomoc při aranžování (K. Dvořák a T. Baroch) a následuje tvrdá příprava, která skončí až 31. března 1995! Vycházejí stěžejní články: „Ocelový Olda v ringu“ – Ring, P. Bošnakov a „Causa Katapult“ – Reflex, M. Tesař. Katapult stačí ještě natočit pro TV a Evropu 2 v divadle v Celetné v Praze koncert „Bez napětí“.


1995

20 let Katapultu! Říha si dává registrovat ochrannou známku Katapult Records a ve studiu SONO v Praze je v dubnu natočena nová deska po dlouhých šesti letech. Katapult Records poskytuje licenci na vydání desky firmě Monitor – Emi a 22. května je expedována na trh s názvem „Chodníkový blues“. Název je odvozen podle titulní stejnojmenné písničky, která provázela Katapult po celou dobu jeho existence. Jinak stručná charakteristika desky Oldovými slovy: „Bláznivá výroční deska!“. V květnu vystupuje Katapult s britskou legendou Slade a hned v červnu se Sweet. V Melodii vychází stěžejní článek „Katapult, legenda po dvaceti letech“ (P. Bošnakov). Ale 22. července přichází šok. Bubeník Milan Balcar po osmi letech spolupráce těžce onemocní a jeho další působení ve skupině nebude v budoucnu možné. Znovu zaúřaduje osud – v Praze je k dispozici Tolja Kohout, zakládající člen skupiny, který se vrátil z Anglie, kam kdysi emigroval. Následuje tvrdá, rychlá akce. Nabídku vrátit se do Katapultu Tolja bere, denně se zkouší a tak Katapult dokáže skoro nemožné. Přesně 18. srpna odehraje v Brně na Velodromu historický koncert se Status Quo. Kruh se uzavírá, Tolja Kohout po čtvrté zpět v Katapultu, a tak vzhůru do budoucnosti, snad až do roku 2006.


1996

První autobiografická kniha Katapult Story je beznadějně vyprodaná. Olda vydává sólové album No Vocal! Tolja Kohout zkouší s Dědkovým synem Michalem - chce dotáhnout Oldův nápad, aby se při koncertech dalo hrát na dvoje bicí. Michalovi je neuvěřitelných 14 let a koncem roku skutečně nastupuje vedle Kohouta. Katapult tak po 21 letech hraje opět ve čtyřech.


1997

Historický okamžik - skupina vystupuje jako jediná ryze rocková skupina v prestižním countryovém klubu CI-5 v Praze. Katapult "drtí" spoustu festivalů a koncertů.


1998

Odchází Tolja Kohout. Michal už suverénně zvládá bubny sám. S Deep Purple a Statu Quo absolvuje Katapult v Praze společný koncert jako "special guest".


1999

23.11.1999 vychází album Konec srandy - dlouho očekávané novinkové album. Vydavatelem je Monitor. Na albu je i hit Pořádnej beat. Křest a prezentace alba byla v pražském Lucerna music baru.


2000

Katapult slaví 25 let. Po mnoha letech opět vychází skupině Katapult singl, tentokrát jen na CD a jen pro média. Kromě hitu S tebou nebo bez tebe z alba Konec srandy je na něm i speciální Medley k 25.výročí skupiny. Vytleskávané výroční turné, ze kterého vzniklo i album "Zlatá deska", která evokuje a i navazuje na úplně první kaťácký živák z roku 1978. A to nejen obalem...


2001

Desítky koncertů po celé české republice. Katapult se potýká se zdravotními problémy, maturitními zkouškami... ale nic nezastaví rockovou legendu v cestě za svými nejvěrnějšími - fanoušky na koncertech. Hraje ve velkých sálech měst i v malých klubech a sokolovnách.


2002

Katapult hraje a hraje a hraje... V pondelí 18.3.2002 vychází již tretí pokracování úspešné rady HIT ALBUM, tedy Hit album 3. Titul tentokráte obsahuje nejen hity z let 1990 - 2000, ale jako speciální historický bonus i pet skladeb nahraných v roce 1975 v pražském Klubu 1 na Strahove. Zajímavostí jiste je, že v techto historických nahrávkách zpívá historicky jediná zpevacka skupiny KATAPULT Ludmila Podubecká. 27.5.2002 na tiskovce v divadle Na Zabradli prevzala skupina KATAPULT tri zlate a jednu platinovou desku. Zlato za Hit album 1, Hit album 2 a 2CD live78/2006, platinu za Hit album 1. Zaroven byla "pokrtena" deska Hit album 3 a predstaven novy videoklip k pisnicce Jen jednou dostat sanci, ve kterem ucinkuje i herec Petr Ctvrtnicek. V ankete CESKÝ SLAVÍK MATONNI 2002 (vyhlasovane v prosinci) se skupina KATAPULT umístila na 13. míste se ziskem 1238 bodu. Poprvé se hlasovalo pomocí SMS zpráv a KATAPULT poskocil z lonského 19.místa.


2003

Rok 2003 zacal pro Katapult tradicne: desítky vetšinou vyprodaných vystoupení po celé republice. K tomu ješte nutno pripocíst prípravy na rok 2006, který se dábelsky blíží. 20.3. tradicní pražský koncert v klubu Futurum. Nekolik vystoupení v TV poradech a zájem rozhlasových stanici o rozhovory s Oldou.


2004

Rok hektických příprav na nadcházející dva roky, kdy bude Katapult slavit třicáté výročí svojí existence a magický rok 2006, o kterém zpívá ve své písni AŽ. V polovině roku ještě k tomu výměna bubeníka. Za Michala Šindeláře, který odchází na sólovou dráhu přichází zpět legendární Tolja Kohout, zakládající člen kapely. Na podzim Katapult tvrdě nahrává demo snímky pro svoje novinkové album a Olda produkuje veškeré přípravy na oslavu třiceti let. Během roku odehraje opět více než 70 obvyklých koncertů, včetně několika festivalů. V polovině září onemocněl Dědek a Olda odehrál několik představení zcela sám, z nichž vystoupení v Jindřichově Hradci v sále Jitka je zachyceno jako dokument na DVD záznam. V první části prosince již Katapult nahrává základy pro svoje nové album ve studiu SONO na Nouzově.


2005

Třicet let KATAPULT!!! V únoru a březnu je dokončeno album VŠECHNO NEBO NIC !?. Součástí alba je jako bonus nově natočená verze AŽ...se bude psát rok 2006. Vokály natočili hosté: Jožo Ráž, Pepa Vojtek, Meky Žbirka, Vláďa Šafránek, Fanánek, Kuko a Mťo Ďurinda. Tato "gratulace" a hold Katpultu byla zároveň zaznamenána na videoklip. V březnu je odstartováno výroční turné dvěmi zcela vyprodanými koncerty v pražském klubu FUTURUM - pro Katapult magickým místem, kde vroce 1975 zahájil svoji kariéru. Následuje skoro padesát koncertů v Čechách a na Slovensku v klubech, halách, zimních stadionech a letních amfiteátrech. Album Všechno nebo nic slaví úspěch a písně jako Láska je ztracená hra, Spím sám, Živýho mě nedostanou včetně stejnojmenné titulní písně se stávají hity. 21.září je natočeno během koncertu v plzeňské Besedě DVD LONG LIVE KATAPULT!, doslova ve stylu šedesátých let. Tak, jak tenkrát skutečně Katapult na stejném místě začínal. Oldův komentář jako autora nápadu: "Netočili jsme obyčejný záznam koncertu, ale povedlo se nám natočit doslova hudební film. Hudební "Hoří má panenko". Petr Bošnakov /autor knihy Katapult Story/ dokončil spolu s Oldou rukopis další knihy s názvem: "Všechno nebo nic" s podtitulem Přísně veřejné! Mimo jiné obsahuje kniha bohatou fotopřílohu, ale co je důležitější, jsou v ní kopie různých dokumentů z dob zákazu kapely v letech 1980 až 2005 tehdejší komunistickou mocí. Datum vydání knihy je zatím předmětem úvah "až nastane čas".


2006

Tento rok, na který čekali všichni fanouškové Katapultu skoro není třeba komentovat. Vychází DVD Long Live KATAPULT 2006 a okamžitě se setkává s obrovským úspěchem. Česká televize dvakrát odvysílá jeho zkrácený záznam a prodej DVD vyskočí na udělení "zalé desky". Na CD vychází soundrack z tohoto koncertu pro fajnšmekry, kteří chtějí mít vedle obrazového záznamu i zvukový. V březnu je Katapult hostem ČT v programu "Noc s andělem" kde vystupuje živě se čtyřmi hity. Poněkud nudnému a nepřipravenému Andělovi po chvíli odejme Olda moderování pořadu a vezme věci do vlastních rukou, včetně hereckých scének ze života kapely. A legrace je tady! Internetová "dotazovna! fanoušků během večera zahltí televizní server a Olda do čtyř hodin do rána odpovídá prostřednictvým e-mailu na doslova tuny dotazů. Opět je odhráno na 75 koncertů během celeho roku. 29. června odehraje Katapult na pozvání prezidenta Klause stylový koncert pro děti na Pražském hradě. Klaus osobně koncert uvede. Na konci roku vydává Supraphon další bombu na CD. Dvoucédéčko GRAND GREATEST HITS KATAPULT. Opravdu reprezentativní výběr z celé kariéry. Olda stačí ještě yvstoupit sám se španělkou v divadle Jonáš v Plzni 13.prosince. Show se jmenuje Big-Beat JE chuligán. Je to jeho osobní vzpomínka na dobu před čtyřiceti třemi lety, kdy ve stejném divadle začínal hrát se svojí první úspěšnou kapelou Black Stars v programu Big-Beat NENÍ chuligán.


2007

Dvoucédéčko GRAND GREATEST HITS KATAPULT drtí prodejní rekordy a ohlas na DVD Long Live Katapult je neuvěřitelný. O Katapult je obrovský zájem, koncerty následují v nekonečné řadě v nekonečném životním turné Katapultu. V červnu pošlou hlasující posluchači Radia Beat Katapult do ROCKOVÉ SÍNĚ SLÁVY, kterou každoročně radio vyhlašuje. Ocenění převezme Katapult na live koncertu v Praze na Střeleckém ostrově. Za více než 10 000 ks prodaných nosičů předává Supraphon Katapultu "Zlatou desku". A jak to tak v životě bývá, na vrcholu úspěchů přichází první rána. 9.října umírá Tolja Kohout. Zaskočeni osudem seberou Olda s Dědkem všechny síly a do konce roku odehrají spolu 12 koncertů sami unplugged. Jeden z nich, 28.listopadu v pražském klubu FUTURUM který věnovali Toljovi jako TRIBUTE TO TOLJA KOHOUT, je zcela náhodně zaznamenán na CD. V prosinci nastupuje do kapely nový hráč na bicí Karel "Káša" Jahn. A druhá osudová rána je tady. Během příprav a zkoušek se "Dědkovi" Šindelářovi zhorší jeho zdravotní stav. Několik let již trpí nemocí CHOPN /chronické onemocnění plicní nedostatečnosti/ a postup nemoci nedovoluje odehrát další turné v plném nasazení. Po krátkých "válečných" poradách je rozhodnuto. Katapult ohlašuje TOUR 2008. Poslední turné.....Na rozloučenou! Bude odehráno ve verzi unplugged /bez napětí/ ve vybraných divadlech a špičkových kulturních domech, včetně několika představení v letních amfiteátrech a jednoho rockového festivalu. A jako bonus pro Prahu: 2 x oblíbený klub Futurum a jednou na Novodvorské v prostředí, kde natočil Katapult v roce 1977 svoji první dnes již legendární LP desku - "stříbrné album".


2008

Ohlášené Poslední turné.....Na rozloučenou! je nekompromisně rozjeto. Z počátku unplugged, ale velmi brzo už elektricky, ačkoliv oba chlapi u toho sedí, i když Olda to obvykle sedět nevydrží. Přijetí publikem je velmi vřelé, nikomu nevadí že oba protagonisté vzadu s bubeníkem Kášou u toho sedí, a tak tlak a emoce které prýští z jeviště jsou doslova jako zamlada. Atmosféra na koncertech se přelévá z jeviště do lidí a naopak. V květnu, na Oldovy 60té narozeniny vydává EMI DVD Long Live Katapult s novým názvem Katapult/Koncert s Bleskem - Olda 60 let! Neuvěřitelně snížená cena DVD umožňuje dostat záznam koncertu doslova ke všem lidem. DVD dosahuje prodeje 136 000 ks a na všech prodejních místech bylo zcela vyprodáno. Někde dokonce jako za "starých" časů se stalo podpultovým zbožím a prodavačky v prodejnách ho schovávali pouze pro svoje příbuzné a známé. Všechny ohlášené jarní koncerty jsou předem vyprodány a koncerty v letních amfiteátrech zaznamenávají vysoký prodej vstupenek. Během léta již žádají fanouškové aby byly dány do předprodejů vstupenky na podzimní část turné. Katapult zjistil, že někteří lidé kupují vstupenky na více koncertů během roku, aby si užili fantastickou atmosféru posledního turné víckrát.Dvoucédéčko GRAND GREATEST HITS KATAPULT drtí dál prodejní rekordy a za více než 20 000 prodaných kusů dostává Katapult Platinovou desku. Na podzim vydává Supraphon další výborný ediční počin. 6ti cédéčko GOOD BYE, obsahující všechny základní desky Katapultu za období 1975 - 1989 včetně speciálního bonusu OLDA a DĚDEK unplugged ve Futuru 2008. V listopadu se Dědkova nemoc prudce zhoršuje. Nikdo netuší, že po koncertě 27.11.2008 v pražském klubu Futurum se již Dědek na koncertní pódia nevrátí. Je hospitalizován a závěrečná část turné musí být zrušena.


2009

5.ledna - dva dny po svých šedesátinách - Jiří "Dědek" Šindelář dlouhé nemoci podléhá. 27.února - náhle umírá bubeník Karel "Káša" Jahn. Olda s kapelou, kterou emotivně nazval "...s pomocí přátel..." odehraje celkem deset vzpmínkových koncertů na  svoje parťáky. EMI Czech s.r.o. vydává 6ti cédéčko s názvem MEMORIAL - "posledních 15 let". V sobotu, 21.března 2009 v přímém přenosu na ČT 1 při udílení výročních hudebních cen, převzal Olda pro Katapult Zlatého anděla v kategorii Síň slávy. Cenu uděluje Akademie populární hudby za celoživotní přínos v populární hudbě. Oldův krátký proslov před, i po převzetí ceny provázely ovace přítomných diváků. Olda v něm mimo jiné poděkoval armádě fanoušků Katapultu za jejich podporu v  dobách dobrých i zlých, a také, že jsou hrdí na to, že milují Katapult. Deník MFDnes zařadil Oldu Říhu do své každoroční ankety "Čech roku!. Na jaře vzdávají fanouškové Dědkovi hold a v hlasování posluchačů Radia Beat a 16.června je Dědek uveden do Síně slávy jako osobnost roku 2008 in memoriam. Olda dostává neskutečné množství e-mailů ve smyslu "nevzdávej to, Katapult musí žít dál!" Jsou natolik inspirativní, že vedly k obnovení Katapultu. V létě proběhl konkurs, kde byl nalezen bubeník Ondřej Timpl. Basák Andy Budka byl již objeven a potvrzen z jarní šňůry vzpomínkových koncertů. Oba hudebníci cítí a hrají písničky Katapult natolik dobře, že je ihned realizováno podzimní turné pod názven "Ochutnávka". Zároveň je připravované novinkové album pro rok 2010. V průběhu celého roku natáčí firma Cireal a režisér Jan Gogola ml. dokumnetární film o všech těchto "válečných" operacích Oldy, které vedou ke znovuzrození Katapultu.


2010

Natáčení filmu pokračuje. Katapult také natáčí, a to nové album ve studiu SONO. Nové CD je dáno na trh v dubnu pod názvem Radosti života. Písničky jako Casablanka, Metrosexuál, Láska na první pohled se stávají okmžitě hity. Kontinuita s minulostí je navázána. Před tím ještě v březnu je Katapult hudebním hostem a Olda diskusním partnerem Jana Krause v TV pořadu "Uvolněte se prosím", kde zahrají živě písničku Láska na 1.pohled. Ihned potom se rozjíždí celoroční Tour Radosti života a 1.května ve vyprodaném kostele v Brusnici /1300 lidí/ slaví Katapult návrat na rockovou scénu a natáčení filmového dokumentu má v této chvíli už svůj název /ROCK ŽIVOTA/ a svůj vrchol. Zbytek roku stráví Katapult na cestách a koncertech.


2011

Turné Radosti života má úspěch a tak je program realizován i v tomto roce. V dubnu a v květnu se natáčí CD singl Made in rock ´n´roll / ...oči... a obě písničky jsou vloženy do aktuálního programu. K naprostému úžasu Katapultu slaví vřelé přijetí a úspěch. Nové písničky "srovnávají krok" s těmi legendárními. Nic lepšího pro muzikanty neexistuje. Nový flák Made in rock ´n´roll zahraje 13.září Katapult živě v přímém přenosu v televizi na ČT 1 v pořadu Pokondr Live a doslova pozitivně vyděsí diváky i hosty. Práce a tlak pokračují - okamžitě se začínají nahrávat vybrané koncerty jako materiál na zamýšlené živé album pro rok 2012 - MADE IN ROCK ´N´ROLL. Koncem října na Festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě má premiéru dlouho očekávaný celovečerní dokument ROCK ŽIVOTA. Film je distribuován do sítě kin, které hrají dokumentární filmy i s dalšími úspěšnými počiny v "balíčku" Česká radost". Následuje pražská premiéra v kině Lucerna a středočeská v kině Stochov. Všech tří akcí se zúčastní i celá kapela jako hosté a každou projekci na konci diváci ocení "potleskem ve stoje". ROCK ŽIVOTA ihned vycházi před Vánoci na DVD v limitované edici, která je okamžitě vyprodána. Jsou zahájeny přípravy na natáčení koncertního  DVD v roce 2012.


2012

Koncertní rok zahájil Katapult nekompromisně. Ihned po tradiční premiéře nového program Made in rock ´n ´roll odehrál koncert na Nové scéně Národního divadla, který byl zaznamenáván na plánované koncertní 4DVD. Na jaře vychází, jak je u Katapultu zvykem další řadové živé album Made in rock ´n ´roll - Live Futurum Praha. Velkohit …oči… , který zpívá bubeník Ondřej Timpl slaví stále větší a větší úspěch. Další dva záznamy pro DVD jsou realizovány v Café u tety Hany /Žďár nad Sázavou/ a v Zámeckém parku v Třeboni. Tento Oen Air koncert vešel okamžitě do historie Katapultu a byl nazván Apokalypsou. V den koncertu /28.července/ přešly přes Českou republiku ničivé přívalové deště. Záplavy, evakuace a výpadky elektřiny zejména na jihu Čech včetně Třeboně byly vražedné. K úžasu Katapult do parku na koncert přišli všichni co si koupili vstupenku v předprodejích, Koncert se uskutečnil a byl i úspěšně zaznamenán na videokamery. Ke konci roku zve Olda na jeviště uprostřed koncertů technika Katapultu Martina Johnnyho Jirouška, který jako host zahraje a zazpívá hity Dead Flowers a Mr.Tambourine Man. „Šance u dobré kapely“ tak byla naplněna. Vybrané koncerty jsou realizovány zároveň s projekcí filmu Rock života a setkáním s fanoušky. Vydání plánovaného koncertního 4DVD bylo odloženo na rok 2013.


2013

Rok se nesl ve znamení 50té sezóny na rockových jevištích Oldy Říhy. Jubilejní, super reprezentační program Tour 2013 měl jako obvykle premiéru ve Stochově, v oblíbeném Kulturním domě Katapultu. Více než dvouhodinový koncert s názvem „Olda Říha, 50 let hraju rock!“ byl navíc završen dalším hodinovým show při After party na malém jevišti ve foyer kulturního domu. Následovala celoroční šňůra Výročních – jubilejních koncertů, z nichž v Letním kině v Lysé nad Labem byl odehrán přímo v den Oldových 65tých narozenin /18.5.1948/. Zajímavé a zaokrouhlené číslovky 50 a 65 v Oldově životě inspirovaly firmu EMI k vydání 2CD Best of Katapult, (Olda 65 let- 50 let na jevišti). Katapult také učinil neuvěřitelnou výjimku a poprvé byla použita k reklamě pouze Oldova tvář a live fotka, stejně tak, jako to dělají AC/DC, kde je tváří kapely Angus Young. Olda byl také často zván do televize k různým rozhovorům a do programů, z nichž byly dva stěžejní – v lednu ČT 24 Profil – 20 minut, Patricie Strouhalová a v únoru ČT 1 – 13.komnata Oldřicha Říhy, režisér Pavel Křemen, 25 minut. Natřískané sály, Open air koncerty a ohlasy fanoušků během roku dávaly dávaly tušit, že energie a totální nasazení při jejich live show posílá Katapult úplně do jiné dimenze, než je v Čechách zvykem. V listopadu vychází konečně dlouho očekávané koncertní DVD. Vzhledem k neuvěřitelně vysokým nákladům na záznam a výrobu na bylo plánované 4DVD změněno na 2DVD, ale záznam a sestřih ze čtyřech koncertů byl ponechán. Koncertní DVD se tváří spíše jako hudební film, který mu vtiskl režisér Jan Gogola ml. /také Rock života/ a obsahuje mimo hudební složku také rozhovory s fanoušky a záběry ze zákulisí Katapultu, které evokovaly vznik pro název tohoto projektu:“KATAPULT tisíce a jedné noci“. Poetický název filmu ale předestírá v podstatě životní filosofii Katapultu – žijeme v pohádce!


2014

Se stejnojmenným názvem svého koncertního 2DVD nastartoval Katapult svoje další, celoroční turné. Katapult si proto připravil další výjimečný, skoro tříhodinový koncert, aby vyzkoušel nejen svoje schopnosti, ale také výdrž svých fanoušků. Jednoduše a prostě od srdce zahraný a nabitý koncert od první do poslední minuty. Totální nasazení a maximum rock!


2015

40 let na scéně!
Neuvěřitelných 80 veřejných koncertů odehrála skupina Katapult v rámci svého výročního RETRO TOUR ke svým 40tým narozeninám. Po celý rok - měsíc, co měsíc - křižovala naši republiku a nezapomněla ani na Slovensko. Jejich klasické tříhodinové koncerty navštívilo více než 55 000 fanoušků a cestování spolykalo 35 000 kilometrů. A jak se na Katapult a big-beat sluší, hrálo se všude, kam tahle muzika patří - haly, zimáky, hřiště, kluby, sokolovny, kulturáky a divadla. Na svět byl přiveden další nový hit Čím starší, tím mladší, který se vlastně stal mottem celého výročního turné.2016

Vychází nové řadové CD – KLADIVO NA ŽIVOT, zároveň také i na LP. Jak je u Katapult zvykem, se stejným názvem následuje turné. Limitovaný počet koncertů /60/ ale nestačí pro velký zájem fanoušků, a tak je rovnou naplánováno, že skupina prodlouží turné i na příští rok.2017

Byl natočen videoklip Smysl života, víceméně minifilm s příběhem písničky – skoro 7 minut. Režisér: Jan Gogola ml. Název turné se modifikoval na „Kladivo na život part II Smysl života“ a další tisíce fanoušků si mohlo vychutnávat tolik úspěšný koncertní program včetně nových, aktuálních písní, ze kterých se mezitím staly hity.2018

Rok doslova historické události! Leader kapely Olda Říha slaví jubileum, /narozeniny 70 let/ a první LP deska – živáč s eponymním názvem Katapult, který fanouškové nazvali „stříbrné album , 40 let od jejího prvního vydání. Katapult vyrazil na celoroční turné s názvem „šťastné narozeniny“. Více než tříhodinový program byl komplet nabušený největšími i současnými hity. Hrálo se s klasickým analogovým zvukem jako v roce 1978, kdy bylo zmíněné album /LP/ nahráno.  K tomu SUPRAPHON dobově píše: Kultovní „Stříbrné album“ Katapultu platí v tuzemské hard rockové historii za opus kategorie legendárních a nezapomenutelných. Ať už jde o způsob jeho vzniku, když bylo coby debut nadějné kapely nahráno živě, žánr,  který reprezentuje, i jeho následný úspěch mezi posluchači - to vše bylo, a je s ohledem na dobu jeho vzniku malým zázrakem. Teď, přesně po čtyřiceti letech vychází v unikátní Jubilejní edici 1978/2018 zabalené do výpravně vyvedeného boxu, jež čítá LP i CD verzi kultovního alba. Krom toho tento Super Silver Edition Box obsahuje cenné katapultovské memorábilie v podobě fotobookletu v LP formátu, replik dvou historických autogramkaret a vůbec prvního plakátu kapely, dokonce v původní velikosti. Kapela navíc uzavře celé turné na speciálních narozeninových koncertech 9. 11. v Ostravě, 13. 11. v Brně a 15. 11. 2020 v pražském Forum Karlín.


2019

Aktivita skupiny pokračovala doslova zdrcujícím systémem. Supraphon vydává třídiskový komplet se vše vyjadřujícím názvem Katapult essential (Zlatá kolekce). Album obsahuje CD 1 -  Hard  (vše ve středním tempu), CD 2 – Slowly ( pouze pomalu a navíc něžně) a CD 3 – Fast (pouze rychlé hity). Dělení písniček na tyto sekce“ slaví úspěch a album se prodává ve velkých nákladech. Součástí kolekce je novinka – zhudebněný  Sonet 66 /W.Shakespeare/. Jako ostatně obvykle skupina okamžitě vyráži na další celoroční turné s jasným názvem: „ZLATÁ KOLEKCE“. Opět dokonale vyšlechtěný analogový zvuk ocenili dnes už tři generace fanoušků, které Katapult má. A navíc také díky emocionálnímu náboji koncertů, prožil každý návštěvník tentokrát během jediného večera s Katapultem a Oldou Říhou celý jeho život. K edičním počinům se připojuje Warner Music Czech a vydává legendární Chodníkový blues z roku 1995 nyní na LP.


2020

Vychází pilotní singl Zahrajem Vám rokenroll  k plánovanému novém albu NOSTALGIA pro Warner Music Czech. Koncertní program je perfektně připraven včetně termínů pro komplet Tour 2020. Katapult odehraje 2 vyprodané premiéry na tradiční místě v oblíbeném Stochově (31.ledna a 1.února 2020) a následuje katastrofa: Pandemie COVID – 19. Start celého turné od 13.3.2020 je odložen postupně na léto, posléze na podzim2020 a nakonec koncem srpna total až na 2021 od 7. dubna. Nahrávání nového alba Nostalgia bylo odloženo až na jaro 2021. Čas se zastavil a rok 2020 je z historie Katapultu doslova odepsán.


2021

KATAPULT nehraje


2022

KATAPULT nehraje


2023

Návrat Katapultu nastartoval Olda doslova brutálně. Připravil k natáčení novinkové album pro CD/LP Nostalgia. Oslovil studové hráče: Bigman Kodl /basa/ a Václav Zima /bicí/, Kteří jeho nabídku přijali a začalo se ihned natáčet ve vlastním studiu Katapultu. Dílo se podařilo a vydavatel Warner Music Czech tak mohl novou desku vydat v den jubilejních Oldových narozenin 18.května. A tak mohl Olda dvojnásobně oslavit v té chvíli svých 75let. Zároven ale byl k dispozici další historický údaj, Oldových 60let na jevištích /1963 - 2023/. Proč to všechno nevyužít?, Bleskem by připraven koncertní program pro turné Nostalga s podtitulem  60/75 Olda Říha "60let hraju rock a 75let žiju". Basák Kodl a drumer Vašek nabídli Oldovi, že s ním turné odehrají a nová geneze Katapultu byla na světě. Chlapský rock! Star tour byl stanoven na 22.června a konec na 18.listopadu.


2024

Pro velký úspěch turné Nostalgia a zájem fanoušků i pořadatelů, Katapult prodloužil turné o ještě dalších 8 koncetů
od 7.března do 10.dubna. A ty měly navíc výjimečné dva vrcholy. Forum Karlín a Zlatou tečku v Ostravě v hale Gong.
Komplet celé turné navšivilo koncerty 25 000 diváků.Copyright: Katapult Records 2024Návrat na obsah