Ukradený koncert

Autor: 
Olda Říha
Datum: 
Čtvrtek, 25 Květen, 2006
E-mail: 
olda@katapult.cz
Tel.: 
+420 723 559 630

Prezidentský den pro děti na Hradě. Lumbeho zahrada, 1.června 2006. Koncert skupiny Katapult od 19:00 hod. Hlavní odpolední program pro dětské návštěvníky od 14:00 hod. ...už se píše rok 2006!...máte si kde hrát?

„Ukradli jste mi koncert!“ povídám výhružne.
Všichni úcastníci první produkční schůzky, která se odehrála ješte v letošní hluboké a tak
chladné zimě, doslova strnuli.
„My přece na Hradě nekrademe,“ povídá kdosi opatrně.
„Jo, ukradli jste mi koncert,“ potvrdím svoje slova, ale pokračuji už v přátelském tónu. „Samozřejmě, to byla rockerská nadsázka,“ uklidňuji přítomné.
„Původně jsem si myslel, že si ho uspořádám sám.“

Posledních pár let na mne lidi pokřikují: „Už se to, Oldo, blíží!“ Mají na mysli legendární rok 2006, o kterém skoro celou svoji kariéru Katapult zpívá v písni „Až“, proslavenou svým sloganem „a co děti, mají si kde hrát?“. A tak jsem si pořád říkal: „Až ta chvíle nastane, budu muset něco vymyslet a všechny potěšit. Něco zvláštního, speciální koncert, možná v nějakém jiném prostředí než se obvykle hrává, snad někde tam, kde ješte nikdo nehrál.“ A jak tak koumám a koumám a nemůžu nic vymyslet, z ničeho nic těsne před Vánoci 2005 zvoní telefon a rovnou do mého auta: „Tady je Láďa Jakl, tajemník prezidenta. Prezident má pro Vás nabídku. Dětský den v roce 2006 na Hradě a večer Open air Katapult. Co tomu ríkáte?“ Delám machra, jako že se rozmýšlím /třicet vteřin/, ale v duchu už vím, že to prezident Klaus vlastně vymyslel za mě. On dává koncertní prostředí, které by mě ani ve snu nenapadlo, a já dám pro tu věc Katapult. „Katapult na Hradě! Katapult na Hrad,“ letí mi hlavou. „No to je dobrý, a přitom tak jednoduchý. Prostě geniální nápad. To nemužu odmítnout a vy to víte,“ říkám Jaklovi, a je to hotový.

„A tak ten koncert společne vytvoříme,“ vracím se zpátky do reality produkční schůzky a pokračuji: „A vy všichni mi umožníte, abych mu mohl přívětivě a s trochou nadsázky říkat „ukradený“, abych mohl alespoň trochu odlehčit pocity, které mě budou jistě provázet, až se 1. června večer objeví Katapult v Lumbeho zahradě na Pražském hradě ve světle reflektoru a zazní první tóny: Až se bude psát rok 2006, až se všichni prestěhujem do obrovských měst..... A co děti, mají si kde hrát?“