Tisková zpráva ČTK

Autor: 
ČTK
Datum: 
Sobota, 30 Leden, 2010
E-mail: 
--
Tel.: 
--

Praha 29. ledna (ČTK) - Nový program Radosti života představila dnes v Domě kultury ve Stochově na Kladensku obnovená skupina Katapult. Zaplněný sál, kam se podle pořadatelů vměstnalo 400 lidí všech generací, si vyslechl i tři nové písně z chystaného alba Radosti života, které kapela vydá 22. dubna. Koncert ve středočeském Stochově bývá tradičním vystoupením před zahájením turné legendární kapely. Katapult zde již počtrnácté zkoušel ohlas publika na nový program.

"Každá změna vede k horšímu a nedovedu si už představit, že bychom turné startovali jinde," řekl ČTK lídr rockového tria Olda Říha.

Během bouřlivým aplausem provázeného více než dvouhodinového vystoupení zazněly nové skladby Metrosexuál, Casablanca boogie a Láska na první pohled, která je novou verzí starší Říhovy písně s textem Františka Ringo Čecha, kterou zpíval Jiří Schellinger. Vedle novinek se nadšení diváci dočkali hitů jako Blues, Až, Půlnoční závodní dráha či Vojín XY. Velký ohlas vyvolávaly momenty, kdy se Říha s kytarou během koncertu vydal mezi diváky. Koncert tradičně zakončil přídavek v podobě skladby Někdy příště.

Mnoholetou kariéru Katapultu loni v lednu přerušilo úmrtí baskytaristy Jiřího Šindeláře. Jednašedesátiletý Říha, jediný z původní sestavy, na konci roku na několika koncertech nazvaných Ochutnávka Tour 2010 představil nové spoluhráče, kterými se stali pětadvacetiletý baskytarista Andy Budka a o pět let starší bubeník Ondřej Timpl. Budka podle Říhy naplňuje příběh skladby Jen jednou dostat šanci, protože se z technika vypracoval až na jeho spoluhráče. Timpla mu doporučili známí.

Kapela v této sestavě natočila album, které nese jméno podle sbírky Říhova oblíbeného básníka Františka Gellnera. Bude obsahovat i skladbu Přetékající pohár, kterou Říha hrál již před mnoha lety, ale záznam se nedochoval.

"Tahle básnička nemá takové archaismy jako jiné Gellnerovy verše a vyjadřuje můj dnešní pocit," sdělili Říha, který složil všechnu hudbu a jeden text, šest textů dodal Říhův "brněnský objev" Aleš Hrbek.

Znovuzrozený Katapult chystá na tento rok 75 představení, o kapelu je stále velký zájem. Říha o novém albu hovoří jako o "naštvané kompaktní nahrávce s lehkou gellnerovskou dekadencí ve stylu šedesátých let, s texty o tom, jak se v tomhle státě cítí chlap v jednašedesáti letech".

"Gellnerův název sbírky Radosti života může mít pozitivní i ironicky negativní význam. Udělal jsem to taky tak a napsal jsem pěkný písničky i některé morbidně dekadentní," prozradil Říha.

Z původní sestavy Katapultu zůstal Říha sám. V roce 2007 nečekaně zemřel ve věku 61 let bubeník Katapultu Anatoli "Tolja" Kohout, který v kapele s přestávkami působil už od jejího založení. Katapultem za dobu jeho existence prošlo několik bubeníků, stálé jádro vždy s kytaristou a zpěvákem Říhou tvořil Jiří "Dědek" Šindelář, který zemřel loni v lednu.

Naposledy v Katapultu bubnoval Karel "Káša" Jahn, bývalý člen Rebels a mimo jiné spolupracovník skupin Blue Effect či Framus Five. Ten zemřel v nedožitých 60 letech loni 27. února, paradoxně v den, kdy Říha zahájil sérii vzpomínkových koncertů na "Dědka" s názvem Olda Říha kytara, hlas a srdce Katapultu.

Skupina Katapult vznikla v roce 1975. Po celou svou více než třicetiletou kariéru kapela neopustila jednoduchý rockový styl, který jí přinesl mnoho příznivců i kritiků. Má za sebou více než 7000 koncertů, získala sedm zlatých desek a jednu platinovou a dva Zlaté slavíky.

Roman Jireš kri