Při loučení s Jiřím Šindelářem zněl v čechtickém kostele Katapult

Autor: 
Roman Jireš , ČTK
Datum: 
Sobota, 10 Leden, 2009
E-mail: 
--
Tel.: 
--

S laskavým svolením Romana Jireše a vedení ČTK poskytujeme Tiskovou zprávu, kterou kancelář Katapultu považuje za oficiální. Olda Říha

Čechtice (Benešovsko) 10. ledna (ČTK) - Reprodukovaná hudba skupiny Katapult dnes byla součástí mše v kostele v Čechticích na Benešovsku při posledním rozloučení s baskytaristou a zpěvákem Jiřím Šindelářem.
Zakládající člen populárního Katapultu, známý pod přezdívkou Dědek, zemřel v pondělí dva dny po svých 60. narozeninách na následky plicního onemocnění. Šindelář byl pochován na místním hřbitově. Ve zcela zaplněném kostele se vedle rodinných příslušníků, přátel rodiny a místních lidí sešlo také mnoho hudebníků. Mezi množstvím věnců byla i stuha s nápisem "Dědku hobluj", typickým pokřikem provázejícím koncerty Katapultu. Ve středu kostela poutala pozornost vystavená Šindelářova baskytara Fender. Plač mnohých přítomných vyvolal okamžik, kdy z reproduktorů zazněl Šindelářův hlas v písních Rovnováha a Severní vítr. Stříbrnou rakev, kterou také nesl Šindelářův syn Michal, někdejší bubeník Katapultu, z kostela vyprovodil například rocker Josef Vojtek ze skupiny Kabát, zpěvačka Jana Kratochvílová, členové kapely Turbo nebo Petr Janda.
Spolu s ním dorazila kompletní skupina Olympic, velký konkurent Katapultu.
Mezi oběma kapelami se dokonce svého času strhla ústní přestřelka.
"Poslední dva roky už to tak nebylo. Byla mezi námi vzájemná úcta, já si vážím každého, kdo se umí vypracovat vlastními písněmi," řekl ČTK Petr Janda.
Dlouholetý Šindelářův souputník a kapelník Katapultu Oldřich Říha už před obřadem řekl, že Šindelářova rodina si přeje klidný pohřeb za účasti nejbližších příbuzných a přátel. Zlobil se proto, že informace o datu a místu pohřbu pronikly do médií. Hudebník, který prohlásil, že nestojí o médii sledovaný obřad ve stylu pohřbu Karla Svobody, se mše ani následného pohřbu nezúčastnil. Údajně byl přítomen rozloučení v nejbližším rodinném kruhu a poté odjel.
"Po odchodu Tolji Kohouta a Dědka jsem teď zůstal z původní sestavy Katapultu sám," připomněl Říha v telefonickém rozhovoru a dodal, že ve stovkách kondolencí a dojemných mailů fanoušci Katapultu například píšou, že s Dědkem umřelo i jejich mládí. Šindelář byl pochován na hřbitově v Čechticích, jen několik kroků od místa, kde z velké fotografie hledí předchozí muž jeho manželky Zuzany Šindelářové, známý rockový zpěvák a kytarista Richard Kybic ze skupiny Turbo. Ten v květnu 2003 ve svých 53 letech zemřel po delší těžké nemoci.
Šindelářovo chronické onemocnění plicní nedostatečností způsobilo, že Katapult už v polovině prosince oznámil, že nedokončí turné s názvem Na rozloučenou, naplánované na ohlášený konec třiatřicetileté kariéry populární rockové kapely. Katapult bez náhrady zrušil pět koncertů, včetně zbývajících dvou 20. prosince v Kadani a 7. ledna ve Zlíně. Naposledy kapela zahrála 27. listopadu ve vyprodaném pražském klubu Futurum.
Skupina Katapult kvůli Šindelářovým zdravotním potížím loni oznámila konec své koncertní činnosti. V říjnu při té příležitosti vydala box se šesti CD z let 1978 až 1991 a záznamem koncertu ve Futuru s názvem Good Bye. Úplně poslední koncert byl naplánován na tento měsíc. Kapela Katapult vznikla v roce 1975. Po celou svou více než třicetiletou kariéru neopustila jednoduchý rockový styl, který jí přinesl mnoho příznivců i kritiků. Má za sebou více než 7000 koncertů, získala sedm zlatých desek a jednu platinovou, dva Zlaté slavíky. Mezi její hity patří například Až, Svobodárna, Hlupák váhá, Půlnoční závodní dráha nebo Vojín XY. Skupinu ale provázely také zákazy, nevraživost hudebních publicistů, kolísající kvalita a časté střídání bubeníků. Základní duo Oldřich Říha - Jiří Šindelář však spolu vydrželo po celou dobu existence kapely.

Roman Jireš