Olda Říha versus média v kauze Vostárek - Zelení

Autor: 
Olda Říha
Datum: 
Pondělí, 25 Srpen, 2014
Tel.: 
311 679 749

Fušerská práce novinářů a editorů tištěných i obrazových médií těžce poškodila Katapult.

Autor textu k písni Až, která obsahuje pointu …a co děti, mají si kde hrát?“ k níž jsem autorem hudby a byla proslavena skupinou Katapult,  JUDr. Ladislav Vostárek vysoudil na straně Zelených 500 000,- Kč za použití výše uvedené pointy k jejich

reklamní kampani před čtyřmi lety bez jeho souhlasu. 

Až potud je to celkem pořádku. L. Vostárek jako soukromá osoba si může žalovat, koho chce a jak je mu libo, vždyť je autor textu k uvedené písni. 
Problém ale je, že všechna média, které o tom psala, ve svých článcích používala zcela nevhodně spojení: "textař Katapultu L. Vostárek" a dokonce v jednom titulku /MFDnes/ spojení: "Výpůjčka od Katapultu přijde Zelené draho". Zcela matoucí informace „jela“ v den vyhlášení rozsudku v „liště“ pod obrazem zpravodajství na televizi na ČT24 zpráva: „Zelení musí zaplatit za text Katapulu 500 000,-Kč. Dílo ovšem dokonala moderátorka večerních „Událostí“ na ČT 1  a  ČT 24,  kdy v zoufalém přednesu zprávy řekla i neuvěřitelnou informaci: „souhlas Zeleným poskytl zpěvák skupiny“.  Pokud myslela, že zpěvákem skupiny jsem já, tak to tedy jsem. Ale zpěvák nikdy nemůže poskytnout souhlas. 
V tomto případě poskytl souhlas autor hudby k písni Až Oldřich Říha.

A tak ignorování podstaty a faktů, dále nekompetence, diletantství a zkratkovité informace vedou všechny, jimž tento způsob podávání informací prošel hlavou k přesvědčení, že JUDr.  Vostárek je stále textařem Katapultu a do konce stále i čtvrtým členem skupiny. A pak už je blízko k tomu věřit, že si i Katapult přišel na pěkné peníze. Katapult byl vtažen zcela nevinně do případu, o kterém právě média informují způsobem, který ho poškozuje, protože jeho image a prezentace před veřejností jde zcela jinou cestou,  než cestou soudních žalob o statisíce. 

Zde jsou fakta, která bylo potřeba znát a použít při informování o celé věci:

Tak především: L. Vostárek je od roku 1981 bývalým textařem Katapultu. Od Katapultu si nelze nic vypůjčit a tak celkem jasně to nikoho nemůže přijít draho. Přínos L.Vostárka v letech 1975 - 1980 pro Katapult byl tak důležitý, že se stal v podstatě čtvrtým členem skupiny. Pak se ale naše cesty rozešly. V roce 1981 pracovně / Vostárek Katapult opustil/, poté v roce 1995  i názorově.  Už dávno a zvláště dnes nemá s Katapultem nic společného,  tak nevidím jediný důvod, proč je v případě jeho žaloby na Zelené do kauzy zatahován Katapult. Snad jen proto, že Vostárka dnes už nikdo nezná, ale Katapult je zde pořád na očích. Jedná se tedy přinejmenším o bulvarizaci titulků.

Před čtyřmi lety jsem podporoval snahu Martina Bursíka /tehdy Zelení/ zastavit plánované rozšiřování dolů na severu Čech, vystěhovat lidi z jejich baráků, které bylo nutné zbourat a připravit je tak o jejich domovy. Připadalo mi, že použití sloganu je pro tuto věc velice vtipné a konečně také některá z našich písní prospěje dobré a užitečné věci. Slogan, dnes už starý 34 let, byl a je neuvěřitelně stále aktuální. Byl jsem, a jsem stále přesvědčen, že těch pár slov z pointy písně nejsou autorsky chráněny, v případě písničky je to vždy celé dílo. Katapult se proto dnes od soudního sporu distancuje, nemá z něj žádný prospěch, spíše naopak. Byl bych rád, aby písně Katapultu a jakýkoliv slogan v nich obsažený v budoucnosti prospěly dobré věci a dělaly lidem přinejmenším radost tak, jako nám, když je hrajeme.
A
 vlastně pro příště i za profesionálních zpráv médií. Olda Říha.