OLDA ŘÍHA - 50 let hraju Rock! /1963 - 2013/

Autor: 
Katapult records
Datum: 
Pátek, 21 Prosinec, 2012
E-mail: 
katapult@katapult.cz
Tel.: 
723 559 630

Legendární kapela Katapult odstartuje v roce 2013  jubilejní turné, které nese zároveň faktický podtitul. „50 x 50" znamená 50 jubilejních, výročních koncertů = 50 let na jevišti Oldy Říhy. (1963 - 2013)

Speciální, super reprezentační program trvající více než dvě a půl hodiny, kde zcela logicky také zazní písně z dob prehistorie Katapultu. Z těch slavných „šedesátých" let, kdy se Olda Říha učil hrát písničky na ty úžasné bluesové a pro rokenrol elementární akordy.

Je už obvykle údělem nepřehlédnutelných osobností, že svou prací a životem zpravidla rozdělí národ na dvě poloviny. Polovinu obdivující a tu druhou zatracující. To plně potvrzuje i půlstoletí trvající kariéra kytaristy, skladatele a zpěváka Oldy Říhy. Autor řady dnes již zlidovělých písní jako Hlupák váhá, Vojín XY, Až, Lesní manekýn a mnoha dalších, a na druhou stranu vděčný terč ostrovtipu kritiků, Olda Říha, už skutečně třímá v rukou svou kytaru rovných padesát let. „V roce 1962 jsem byl totální sportovec, ale všimnul jsem si v televizi tehdejších programů Písničky pro všední den a Hledáme písničku na neděli." vzpomíná, „ V té době letěl twist a líbil se mi Semafor, Eva Pilarová a také Walda Matuška. Moje matka sledovala můj zájem a jen tak z ničeho nic mně koupila španělku. Tak jsem si brnkal, až jsem se dobrnkal do roku 1963. A poprvé jsem uslyšel Elvise Presleyho,  Cliffa Richarda, Beatles a nakonec Rolling Stones. Prvotní šok se proměnil v realitu. Postavil jsem první školní kapelu a od té doby neexistovalo pro mě nic jiného. Rokenrol!“  A tak to všechno začalo. Oldova šedesátá léta byla vyplněna hraním v řadě vesměs západočeských beatových kapel (Meteor, Shadows, Memphis, Black Stars, Sinners, Flemigs, Lylis, Blues Session) Na počátku sedmé dekády prošel ještě Mahagonem, nasbíral zkušenosti u Fr. Čecha a Aleše Ulma, aby v roce 1975 založil fenomén českého bigbítu Katapult. „Tak se splnily moje nejdivočejší sny. Přes všechny překážky a příkoří, které nám osud přichystal,  jsem se poprvé cítil jako opravdový rocker.“ Jméno Oldřich Říha se od té chvíle natrvalo stalo synonymem slova Katapult, byť jeho nositel si nejednou odskočil do studia nahrávat třeba s Pavlem Bobkem, Petrem Novákem, Pavlem Dydovičem a řadou dalších. S kytarou v ruce prožil Olda Říha časy největších úspěchů, příkoří a propadů.  S obdivuhodnou zatvrzelostí s ní jde neustále za svým celoživotním snem – rock´n´rollem.  „Často si musím říkat -  Nikdy se nevzdávej a štěstí si tě najde."

A tak turné, které bude nejen průřezem Oldovy tvorby a sáhne i k jeho zásadním vzorům z muzikantských začátků, ale bude i oslavou. Oslavou oné zvláštní síly, která ani po půlstoletí nepustí muzikanta z jeviště a nedovolí pomyslet na muzikantský důchod. „ Neumím tu sílu pojmenovat a vlastně ani nevím, kde se ve mně bere. Můžu se pouze domnívat, že rokenrol se stal absolutní součástí mého života, a tak myslím, že můžu hrdě zvolat: „Já jsem rokenrol!"

Ilja Kučera ml.