Nový Katapult na konci roku vydá živou desku Made in Rock´n´roll

Autor: 
ČTK
Datum: 
Pondělí, 7 Únor, 2011

Skupina Katapult se po úspěšné premiéře letošní série koncertů, která se již po patnácté uskutečnila na konci ledna v divadle ve Stochově na Kladensku, chystá na konci roku vydat živou desku s názvem Made in Rock´n´roll. Ještě předtím v červnu uvede HBO premiéru filmového dokumentu o znovuzrození Katapultu, který se bude jmenovat Rock života aneb Katapult obyčejné legendy. ČTK to řekl lídr kapely Olda Říha. První z nových písní zazněla ve Stochově balada Oči zpívaná bubeníkem Ondřejem Timplem, druhou byl "mezigenerační duet" lídra kapely Oldy Říhy a baskytaristy Andyho Budky Made in Rock´n´roll, který skupina zahrála jako první přídavek. "Dva nové fláky, které nikdo nikdy neslyšel měly obrovský úspěch. Málokterá kapela by tohle riskovala. Opravdu se zdá, že se dílo daří," radoval se Říha.
Kvůli novým skladbám kapela tentokrát nezahrála některé své staré hity. "Překvapilo mě, že chyběly zrovna Růže krepový, ale kdyby někde byla anketa, kterých například 25 písniček by fanoušci chtěli na koncertech, taky bych se nemohla rozhodnout," napsala v internetové diskusi návštěvnice koncertu Kateřina.
Dvaašedesátiletý Říha, jediný z původní sestavy, se spoluhráči, jimiž se loni stali šestadvacetiletý baskytarista Budka a o pět let starší bubeník Timpl, vystoupí na nejbližších koncertech 18. února ve Žďáru nad Sázavou a 22. února v Berouně.
Katapult zahraje i na několika plesech, například 4. března na plese plzeňských fotbalistů. "Moje srdce hoří pro plzeňské fotbalisty a hokejisty odjakživa, vždyť jsem rokenrol začínal hrát právě v Plzni. V Praze pak fandím Bohemians 1905, na plese Sparty bych proto zahrát nemohl," uvedl s úsměvem Říha.
Chystané živé album Made in Rock´n´roll by mělo vzniknout na letošních koncertech a v obchodech se podle Říhy objeví kolem Vánoc. Naváže na předchozí koncertní nahrávky Katapult z roku 1978, Pozor, rock! Live 1988, Zlatá deska 25 let live (2000) a Long Live Katapult (2005). V tomto roce chce také Katapult natočit koncertní DVD doplněné záznamy historických klipů. Na léto je připraveno turné spolu s anglickou kapelou Sweet, jejíž vystoupení mělo velký úspěch na loňském festivalu Benátská noc v Malé Skále na Jablonecku.
Mnohaletou kariéru Katapultu předloni přerušilo úmrtí baskytaristy Jiřího Šindeláře. Z původní sestavy Katapultu zůstal Říha sám. V roce 2007 nečekaně zemřel v 61 letech bubeník Katapultu Anatoli "Tolja" Kohout, který v kapele s přestávkami působil už od jejího založení. Říha loni kapelu obnovil se spoluhráči o generaci mladšími. Kapela v nové sestavě natočila album, jež nese jméno podle sbírky Říhova oblíbeného básníka Františka Gellnera Radosti života.
Skupina Katapult vznikla v roce 1975. Po celou svou více než třicetiletou kariéru neopustila jednoduchý rockový styl, který jí přinesl mnoho příznivců i kritiků. Má za sebou více než 7000 koncertů, získala sedm zlatých desek a jednu platinovou a dva Zlaté slavíky.
Roman Jireš