Lídr Katapultu Oldřich Říha oslaví pětašedesátiny koncertem

Autor: 
ČTK - Roman Jireš
Datum: 
Pátek, 17 Květen, 2013

Koncertem oslaví v sobotu v letním kině v Lysé nad Labem své 65. narozeniny lídr skupiny Katapult Oldřich Říha. Součástí vystoupení bude křest kompilačního alba Katapultu s názvem 50 let hraju rock (1963-2013) a after party s produkcí dýdžeje Kačera.

"Bude to opravdu specialita - podpisy, focení, pivíčka: prostě bezstarostný večer. Koncert byl nejdříve normálně zařazen do koncertní šňůry s názvem 50 let hraju rock, která je přibližně
v jedné třetině. Jenže pak se zjistilo, že mám narozeniny. Byla to náhoda, protože já si tyhle věci nehlídám, a když se mě někdo zeptá, kolik mi je let, musím se zeptat své ženy," řekl ČTK Říha.

Sobotnímu oslavenci tentokrát nepřipomněla narozeniny manželka, ale pořadatel koncertu
v Lysé nad Labem, který Říhovi nabídl možnost větší show. "Bránil jsem se tomu, protože si myslím, že není moc co oslavovat.

Ale nakonec jsem to odkývnul. A teď si budu celý život pamatovat, že mi v roce 2013 bylo pětašedesát let," sdělil Říha s tím, že nemá pocit, že by měl nastat čas nějakého bilancování.

"Jak jsem se nestaral, kolik je mi let, život nějak rychle uběhl a já se najednou probudil s pětašedesátkou na krku. A začínám řešit pocit, že bych si to dal znovu ještě jednou," podotkl Říha. Kytarista, zpěvák, skladatel i příležitostný textař prý stále myslí na nové písně, desky, videa i koncertní programy. "Mám pocit, že všechno teprve přijde, že jsem ještě nic nedokázal. Jan Gogola mladší, režisér filmu o Katapultu Ro(c)k života, tvrdí, že je to falešná skromnost. Ale já to tak mám prostě nastavené," sdělil.

Začátek své kariéry rocker Říha datuje do roku 1963, kdy jako žák základní školy nastoupil do kapely Meteor. V první polovině 70. let se Říha stal členem kapely Mahagon, později mimo jiné působil ve Skupině F. R. Čecha se zpěváky Viktorem Sodomou a Jiřím Schelingerem.
V roce 1975 pak založil s baskytaristou Jiřím "Dědkem" Šindelářem a bubeníkem Anatoli "Tojlou" Kohoutem kapelu 
Katapult. Kvůli vážné nemoci Šindeláře vyhlásil Katapult na leden 2009 poslední koncert skupiny. Po úmrtí Šindeláře zůstal z původní sestavy Katapultu Říha sám. Už v roce 2007 nečekaně zemřel v 61 letech bubeník Kohout. V roce 2010 Říha nakonec kapelu obnovil se spoluhráči o generaci mladšími.

Skupina Katapult za více než třicetiletou kariéru neopustila jednoduchý rockový styl, který
jí přinesl mnoho příznivců. Má za sebou více než 7000 koncertů, získala sedm zlatých desek
a jednu platinovou a dva Zlaté slavíky. Provázely ji ale také zákazy, nevraživost hudebních kritiků, kolísající kvalita a časté střídání bubeníků. "O Black Sabbath se také v počátcích jejich kariéry psalo, že je to banda idiotů - a dnes se považují za legendu světového rocku. Něco podobného platí i o Kiss nebo AC/DC," odpovídá kritikům Říha.

Roman Jireš mha