Katapult představí ve Stochově nový program Radosti života

Autor: 
ČTK
Datum: 
Pondělí, 20 Prosinec, 2010

Praha 20. ledna (ČTK) - Nový program Radosti života představí 29. ledna v Domě kultury ve Stochově na Kladensku obnovená skupina Katapult. Na koncertu, který je tradičním vystoupením před zahájením turné legendární kapely, zazní i tři písně z chystaného alba Radosti života, které vyjde v dubnu. ČTK to řekl lídr kapely Oldřich Říha.

Ve středočeském Stochově Katapult v posledních více než deseti letech pravidelně před vyprodaným hledištěm před začátkem svých koncertních turné zkoušel ohlas publika na složení programu a s tím spojené technické záležitosti.

Mnoholetou kariéru Katapultu loni v lednu přerušilo úmrtí baskytaristy Jiřího Šindeláře. Jednašedesátiletý Říha, jediný z původní sestavy, na konci roku na několika koncertech nazvaných Ochutnávka Tour 2010 představil nové spoluhráče, kterými se stali pětadvacetiletý baskytarista Andy Budka a o pět let starší bubeník Ondřej Timpl.

Znovuzrozený Katapult chystá na tento rok 75 představení, o kapelu je stále velký zájem. "Na rok dopředu mám diář plný, každý den musím odmítat pět nabídek," sdělil Říha.

Budka podle Říhy naplňuje příběh skladby Jen jednou dostat šanci, protože se z technika vypracoval až na jeho spoluhráče. Timpla mu doporučili známí.

"Když jsem viděl, jak kluci fantasticky hrají, hned jsme začali natáčet demosnímky," uvedl před časem Říha, který o novém albu hovoří jako o "naštvané kompaktní nahrávce s lehkou gellnerovskou dekadencí ve stylu šedesátých let, s texty o tom, jak se v tomhle státě cítí chlap v jednašedesáti letech".

Z původní sestavy Katapultu zůstal Říha sám. V roce 2007 nečekaně zemřel ve věku 61 let bubeník Katapultu Anatoli "Tolja" Kohout, který v kapele s přestávkami působil už od jejího založení. Katapultem za dobu jeho existence prošlo několik bubeníků, stálé jádro vždy s kytaristou a zpěvákem Říhou tvořil Jiří "Dědek" Šindelář, který zemřel loni v lednu.

Naposledy v Katapultu bubnoval Karel "Káša" Jahn, bývalý člen Rebels a mimo jiné spolupracovník skupin Blue Effect či Framus Five. Ten zemřel v nedožitých 60 letech loni 27. února, paradoxně v den, kdy Říha zahájil sérii vzpomínkových koncertů na "Dědka" s názvem Olda Říha kytara, hlas a srdce Katapultu.

Skupina Katapult vznikla v roce 1975. Její původní název byl Mahagon, ale před 30 lety se po neúspěšném jednání se stejnojmennou pražskou skupinou přejmenovala na Katapult. Po celou svou více než třicetiletou kariéru kapela neopustila jednoduchý rockový styl, který jí přinesl mnoho příznivců i kritiků. Má za sebou více než 7000 koncertů, získala sedm zlatých desek a jednu platinovou a dva Zlaté slavíky.

Roman Jireš dr