Katapult 30 LET

Autor: 
Olda Říha
Datum: 
Pátek, 18 Únor, 2005
E-mail: 
katapult@katapult.cz
Tel.: 
--

2. března odstartuje legendární Katapult v Liberci letošní velké, celoroční turné „Narozeniny Katapult 30 let „ /1975 – 2005/. Na jednom jevišti se sejdou všichni tři členové, kteří v roce 1975 skupinu založili.

Opět spolu! Když v roce 1979 Olda Říha, Dědek Šindelár a Tolja Kohout natáčeli možná jejich nejslavnejší písničku Až /se bude psát rok 2006/, jistě netušili, že ješte těsne před tím než se legendární příběh jejich písně naplní, oslaví spolu dlouholeté kamarádství, které jim umožnilo si tuto chvíli vychutnat.

A bude co. Díky pravdivým příběhům jejich písní vetšina z nich doslova zlidověla. Písničky jako Hlupák váhá, Půlnoční závodní dráha, Lesní manekýn, Já nesnídám sám a další zná dnes skoro každý a lidé si je hrají při různých příležitostech.

Výroční turné bude obsahovat jarní, letní a podzimní část a bude realizováno přibližne 40 koncertů. Vzhledem k dnes již třígeneračním publiku se budou jednotlivá představení odehrávat v různých prostorách, tam kde Katapult po celou kariéru koncertoval. Kluby, sokolovny, divadla, haly a velké letní amfiteátry. Každý fanoušek si bude moci vybrat přesně to prostředí, které mu vyhovuje.

V průběhu výročního roku přichystal Katapult vydání nového CD, které má natočeno ve stylu šedesátých let, a z nichž dodnes čerpá inspiraci. Vedle úplně nových písní na něm budou dvě cover verze slavných hitů z tohoto období, jednoho anglického a druhého českého. Které to budou, leader skupiny Olda Říha zatím tají. „Nechte se překvapit, v květnu bude tajemství odhaleno“ říká.

Pro zahájení turné natočil Katapult na radio CD singl „cover“ verzi skladby Až, kterou nazpívali první gratulanti. Jožo Ráž, Meky Žbirka, Mato Durinda, Josef Vojtek, Fanánek, Vláda Šafránek /Harlej/ a Kuko /Horkýže Slíže/ tak vzdali hold skupine, která při svém vzniku v roce 1975 vyvedla z tehdejší skepse a letargie nejen mnoho rockových fanoušků, ale i samotné muzikanty. Pro mnohé, a nejen ty, co v písni Až...2006! zpívají, byl Katapult jedinečnou inspirací pro vznik jejich kapel.

A až se turné „Až...2006!“ bude na podzim chýlit ke svému konci, potěší srdce svých příznivců Olda, Dědek a Tolja svým prvním záznamem na DVD, knihou o jejich celoživotním příběhu a velkým, ale opravdu velkým koncertem na závěr oslav.

Ale to už se skoro opravdu bude psát rok 2006.