Stochov je zkouškou před turné

Autor: 
Roman Jireš
Datum: 
Čtvrtek, 27 Leden, 2005
Zdroj: 
MF Dnes

Kapela Katapult zahájila na Kladensku turné k tricátému výrocí existence

Stochov - Pokud by byl vcera v hledišti Domu kultury ve Stochove na Kladensku hudební publicista Jirí Cerný, musel by pri pohledu na dlouho dopredu vyprodaný bourící sál uznat, že se pred lety mýlil. Na konci sedmdesátých let tento renomovaný kritik totiž prohlásil, že muzika kapely Katapult je vyhnaná manažerskými prášky a kariéra tohoto rockového tria nebude príliš dlouhá. Skupina však nyní plánuje vydání devatenáctého alba a nadále koncertuje po celém Cesku.

„Zpíváme to, cemu veríme, a lidé to poznají,“ vysvetluje dlouholetý úspech vedoucí skupiny, kytarista a zpevák Oldrich Ríha. „Rokenrol je pro nás životní názor.“

Vcerejší koncert pred ctyrmi sty návštevníky, který symbolicky zahájila skladba Porádnej beat s textovými odkazy na rockenrolovou filozofii Katapultu, byl speciální predpremiérou koncertního turné k již tricátému výrocí vzniku kapely. „Takhle dlouho v Cechách funguje snad jenom Olympic, ale my spolu hráli už dávno predtím pod názvem Mahagon,“ pripomíná Oldrich Ríha své dlouholeté prátelství s baskytaristou Jirím Šindelárem, známým pod prezdívkou Dedek. S touto dvojicí behem historie Katapultu hrálo mnoho bubeníku. V ríjnu lonského roku na koncertu v Rakovníku mel za bicími obnovenou premiéru Tolja Kohout, zakládající clen kapely, který s ní natácel legendami opredené debutové album z roku 1978. „Tolja se do sestavy Katapultu vrací již poctvrté a já to beru tak, že z Katapultu nikdy neodešel. Clenem skupiny byl i v dobe, kdy s námi nehrál,“ ríká Ríha a pripomíná, že zná na svete jenom dve kapely, které po triceti letech hrají v puvodní sestave. „Jsou to americtí ZZ Top a Katapult,“ podotýká hrde. To, že si skupina vybrala k predpremiére svého výrocního programu práve stredoceský Stochov, není náhoda. Vedoucí místního kulturního strediska Tomáš Baroch je bývalým blízkým spolupracovníkem Katapultu, který zde koncertní sezonu zahajuje již posedmé.

„Stochovské jevište má odpovídající parametry a my zde vychytáme poslední drobnosti pred odjezdem na šnuru,“ vysvetluje výjimecnost koncertu Oldrich Ríha.

K netradicnosti vystoupení prispívá i fakt, že v divadelním hledišti sálu ve Stochove lidé pri koncertu prevážne sedeli. „Takové komornejší prostredí nám vubec nevadí, dá se v nem vypozorovat spousta vecí, treba jak publikum vnímá naše texty,“ dodává Ríha.