Slovácké noviny

Autor: 
Václav Brachtl
Datum: 
Pondělí, 1 Listopad, 2004
Zdroj: 
Slovácké noviny

Legendární rocková kapela Katapult zavítá v sobotu 4. prosince do sportovní haly v Brezolupech. O úvod koncertu, jehož zacátek je stanoven na 20 hodin, se postará skupina Reflexy Original. Stálici ceského bigbítu jiste není potreba blíže predstavovat. Trojice se na scéne pohybuje bezmála 30 let a její skladby, jako „Lesní manekýn“ nebo „Hlupák váhá“, už dávno zlidovely. V soucasnosti prožívá Katapult rušné období. Koncem léta byl baskytarista Dedek Šindelár kvuli zdravotním potížím hospitalizován v nemocnici. Kapelu opustil jeho syn Michal, který dal prednost vlastnímu projektu, a za bicími ho nahradil navrátivší se Tolja Kohout, címž byla obnovena klasická sestava kapely. Na podzim se pak Katapult zapojil do predvolební kampane ODS, na jejíž podporu odehrál nekolik koncertu. Nyní probíhají prípravy na realizaci dalšího alba, které se stane nástupcem zatím poslední studiové desky „Konec srandy“ z roku 1999. Nebylo tedy od veci položit nekolik otázek Oldovi Ríhovi, kytaristovi a lídrovi skupiny.

V posledních týdnech jste odehráli nekolik koncertu na podporu ODS. Nemáte strach, že by na vás mohli zanevrít vaši príznivci, kterí jsou jiného politického smýšlení?

Ale vubec ne! Na Katapult chodí hodne lidí a já prece nezjištuju, kdo koho volí, a ješte abych mu to potom vycítal! Všimnul jsem si, že treba Bruce Springsteen podporoval v predvolební kampani v Americe Kerryho, a to prece neznamená, že prestanu chodit na Springsteenovy koncerty, když já jsem spíš pro Bushe… Navíc jsem myslel, že už tady prestanou komunisté strašit, a ono je to jinak. A já mám s nimi dost špatný zkušenosti. Katapult byl v letech 1980 – 1985 zcela zakázán. Bylo to dost tvrdý.

Setkali jste se v tomto smeru s negativními reakcemi ze strany fanoušku?

Práve že vubec ne. Ale i kdyby to nekdo udelal a vycítal nám to, je to jeho vec a škoda. Byl by to špatný fanoušek a taky špatný clovek, který vycítá druhému jiný názor. O takové stejne nestojíme.

Jak funguje obnovená spolupráce s bubeníkem Toljou Kohoutem?

Na každém koncerte, když ho predstavuju, zažívá Tolja obrovské ovace. On je veliká legenda a vlastne nikdy neprestal být clenem Katapultu. Jsem hrdý na to, že s námi zase hraje.

Príští rok slaví Katapult tricáté výrocí. Chystáte k této príležitosti nejaké oslavy?

Urcite! A veliké! Už jen proto, že si to naši fanouškové prejou. A my prece hrajeme pro lidi, ne? Mají se tedy na co tešit. Navíc si to vychutnáme, protože proti obcasné neprízni osudu a obcas nekterých lidí jsme zde 30 let, a navíc v puvodní sestave. Na celém širém svete jsou již v puvodní sestave jenom dve kapely: americtí ZZ Top a ceský Katapult. Další duvod na to být hrdý.

Pripravujete nové album. Na co se mužou fanoušci tešit?

Kdybych to prozradil, nemeli by se na co tešit. Takže at se nechají prekvapit!

Katapult hrál nekolikrát v minulosti jako predkapela legendárním Deep Purple. Meli jste možnost se s nimi osobne setkat? Jaký na vás udelali dojem?

K našemu prekvapení se jejich management choval velmi podivne a bylo by to na dlouhé vyprávení… A navíc, oni byli strašne rozhádaní a ani mezi sebou moc nekomunikovali. Pro nás to byla podivná zkušenost.

Dále by me zajímal váš názor na porad „Cesko hledá SuperStar“. Kdybyste dostal nabídku delat v této souteži porotce, prijal byste ji? Napr. Ondreji Hejmovi – jakožto rockerovi – bylo jeho pusobení v porote nekterými lidmi vytýkáno…

Nesleduju SuperStar, protože ji považuji za manipulaci s lidmi na obou stranách. Ale když se lidi rádi nechají manipulovat, je to jejich vec. Vím, že já bych do poroty nikdy nešel. Ostatne, nedelám ani jiné veci, jako delat sólové desky, zpívat duety s mými kolegy a vystupovat v muzikálech. Znacka KATAPULT je pro mne všechno a úplne mi stací k dobrému pocitu. Jsem rocker životem i duší a toho takové veci v podstate ani nenapadnou. Myslím na úplne jiné veci.

A ješte tradicní otázka na záver: Plány a cíle do budoucna...

Nikdy nic neplánuju a v mojí branži to ani nejde. Pouze si vymyslím nejaké úkoly a cíle, sám si je narídím splnit a udelám to.