Skupina Katapult se jezdí do Stochova uklidnit

Autor: 
Martin Bradác
Datum: 
Pondělí, 24 Listopad, 2003
Zdroj: 
Kladenský deník

Legenda české bigbeatové scény, skupina Katapult, obšťastňuje posluchače téměř třicet let. Několik roků jezdí vždy nový program vyzkoušet do Stochova.

Stochov - Tuto středu čekaly v Domě kultury ve Stochově na svou oblíbenou hudební skupinu čtyři stovky příznivců.

"Po hektických koncertech, kde v prostorách pro tři sta lidí stojí a řve šest stovek šílenců je to pro nás změna. Tady máme možnost vychutnávat si potlesk od diváků, nikdo nekřičí, ale publikum tři minuty v kuse tleská a ani se mi je nechce přerušovat. Pro nás to je příjemný pocit," vysvětlil, proč Katapult hraje právě ve Stochově, Olda Říha. Další spojitostí mezi Stochovem a Katapultem je provozovatel zdejšího domu kultury Tomáš Baroch, který u skupiny pracoval. Koncerty Katapultu jsou známé tím, že je každý jiný.

"I zde jsme zkusili udělat něco nového a vlastně jsme poprvé mimo Prahu zahráli písničku v angličtině. A myslím, že Mr. Tamburinman ve verzi od Birds přijalo zdejší publikum velmi dobře, i když ji umíme zahrát líp,"řekl Říha. Hudebníci se proslavili hlavně svou vlastní tvorbou, ale ve svých začátcích hráli také songy slavnějších kolegů. V repertoáru jich mají na sto padesát. Letos už budou tito muzikanti ve světě šoubyznysu osmadvacet let.

"V roce dva tisíce pět to bude třicet roků, a tak nejspíš vydáme i nějaké nové album,"poznamenal Olda Říha. Formace v současném složení vystupuje společně šest let. Tvoří ji frontman Olda Říha, dDedekd Šindelář a bubeník Michal Šindelář. Asi nejznámějším hitem skupiny, který se v rádiích hraje už pětadvacet let, je píseň Rok 2006.

"Když jsem psal hudbu k tomu textu, tak jsem si připadal jako když čtu sci-fi. Bylo to někdy v roce sedmašedmdesát a mně se to tehdy zdálo strašně daleko. Ani jsem si neuvědomil, že bych se toho mohl dožít. Ale zřejmě se to i tak stane," zavzpomínal Říha. Kaťáci, jak přezdívají skupině fanoušci, mají oproti jiným kapelám ješte jednu zvláštnost.

"Na našich vystoupeních je povoleno fotit i nahrávat. Žádný fotogaf však nesmí na jeviště. Jednou na Bratislavské lyře nám fotograf šlápl na kabel, vytrhl ho ze zesilovaěe a zkazil tak celou show,"dodal Říha. Diváci, kterých prišlo několik stovek, byli vystoupením nadšeni.

"Líbí se mi tento druh muziky, myslím, že oslovuje několik generací. Mají fanoušky mezi úplně mladými lidmi i staršími posluchači," uvedl Ladislav Kytka z Rakovnicka.