Rozhovor pro Týdeník Sedmička

Autor: 
Michaela Mráčková
Datum: 
Čtvrtek, 10 Únor, 2011
Zdroj: 
Týdeník Sedmička, Žďár n/S

* Kdy naposledy mohlo žďárské publikum vidět a slyšet Katapult?

Nevím to úplně přesně, ale možná už to je 10 let, kdy jsme hráli v Kulturním domě na vyhlášení akce Miss Vysočina. Snad to byl v podstatě ples. Důležitější koncert jsem ovšem odehráli ve stejném baráku v roce 1988, kde jsme zároveň natáčeli záznam naší LP desky "Pozor, rock!" Live 1988. Tato LP deska skutečně ještě v témže roce vyšla /jak se dnes říká/ na vinylu/, což je už dnes historické poslechové médium, i když opět existují fanouškové, kteří touží po tom, aby se záznamy kapel na tomto médiu opět vydávaly.

* Žďárské čeká i "afterparty" U Tety Hany. Jak tento nápad vznikl a je To novinka?

Totální novinka! Klasické "afterparty", tedy česky řečeno "večírek po koncertě" se vždy uskuteční okamžitě ten den, ihned po skončení koncertu. Katapult ho ovšem uskuteční až následující den /sobota/, a navíc jinde, než jsme hráli. Konkrétně v Café u tety Hany. A tam se budou dít věci! Přijde king černobílých filmů Hupmhrey Bogart /v přenesené slova smyslu/, zazní Casablanca boogie které zařídí Katapult, budeme pít whiskey Black & White, budeme černobíle oblečeni a celý večer bude znít vedle rokenrolu černý humor. A teď můžete přemýšlet co to tam ten Katpult bude vyvádět. A ke všemu pozor! Na všechno bude dohlížet filmová kamera. A točit, a točit, a točit.....

* Tentokrát se představí nová sestava. Jak jste Andyho Budku a Ondřeje Timpla našel? Kdy jste si řekl: "Ano, tohle jsou ti praví "nástupci"?

Kapela se představila už v roce 2010, který jsme si poeticky nazvali rokem nula. Tedy rokem, kdy se obnovený Katapult znovu začínal ucházet o přízeň publika. Nyní jsme ovšem už v roce "jedna". Teď už je potvrzeno, že moje volba byla správná. A nebylo to vůbec lehké. Objevil jsme oba, Andyho i Ondřeje ve chvíli, kdy se zdálo že je vše ztraceno. Ve chvílích největší skepse a málem už rezignace, že ty pravé lidi nikdy nenajdu. A pak, pak to přišlo. Osud mi je nahrál doslova souhrou neskutečných náhod, a osudových okamžiků. Ne, nejsem žádný okultista a pověrčivý člověk. Faktem ale je, že to tak občas funguje. Prostě se snažíte, makáte, vymýšlíte a šachujete. A nic. A pak se věc povede a vaše nejtajnější sny a touhy se naplní. A ještě víc než jste doufali. Najednou se objeví další a další lidé, které Katapult potřebuje. Textaře, který jakoby psal příběhy pro písničky z mého života /Aleš Hrbek/, novou techniku, zvukaře, osvětlovače a další a další srdcaře, kterým hoří srdce pro Katapult. A tady se vlastně během dvou let /2009- 2010/ podaří něco, co si fanouškové přáli, ale nikdy netušili, jakými cestami a peripetiemi vede cesta k výsledku, který Katapult v roce 2011 ukáže v Divadle ve Žďáře.

* Fungujete v kapele jako "taťka Olda"?

Máte štěstí, že mě takové otázky baví. Když byl ještě prezident Klaus premiérem, tak na takové otázky vždycky odpovídal: "To je naprosto špatně položená otázka". Platí to i v tomto případě. Protože jediná správná odpověď zní: "Přijďte se podívat na koncert Katapultu, posuďte sama a napište pravdu, co jste viděla a slyšela". Protože rokenrol není o aktuálním věku aktérů na jevišti co ho provozují,ale o emocích, srdci, bluesovém cítění, vzájemném souznění a naladění na stejnou notu v okamžiku, kdy hrajete tu muziku svého srdce. A když se daří, a to tedy Katapultu 2011 jednoznačně, tak všechno vypadá velmi jednoduše. Ale jenom vypadá. Jinak je za tím spousta obrovského talentu a muzikantských schopností, improvizace a excelentního ovládání svého nástroje. Očekávám, že na Vaši poněkud "pro provokující otázku" ponecháte moji odpověď bez úprav. Děkuji.

* Co by nové sestavě a novým písničkám řekli ti dva "nahoře"?

Někdy se mi zdá, že vím skoro všechno a musím se krotit. Teď jste mi nahrála, abych trochu vychladnul.Nevím. Prostě nevím. Víte jak jsem rád, že něco nevím? Jak mám vědět, co by řekli ti dva "nahoře"? No dobře, zkusím černý humor. Možná, že by záviděli, že oni jsou tam, v nebi nebo v pekle, a já si tady hraju náš milovaný rokenrol. A nebo by řekli: "ještě si chvíli zahraj, stejně přijdeš za námi". Možná, že obojí je pravda. A o tom je rokenrol. Pocity, emoce,vášeň, láska, stupidnost, genialita, blbej hit, dobrej hit, úspěch, neůspěch, radost ze života, mít chuť se vším seknout,odejít, emigrovat, vrátit se.... zkrátka žít! Mám trohu strach, jestli tohle "skousnou" vaše noviny. Fanouškové Katapultu určitě ano.

* Jak na nové složení reaguje publikum?

Odpověď uvidíte a uslyšíte na našem kocertu. Doporučuji určitě přijít.

* Jaké nové věci chystáte pro rok 2011 - DVD, živou desku, premiéru filmového dokumentu atd. ?

Je toho moc, a tak stručně. Startujeme naše Tour 2011 - Radosti života, V červnu uvede televizní kanál HBO premiéru filmového dokumentu o znovuzrození Katapultu,/60 minut/, který se bude jmenovat Rock života aneb Katapult obyčejné legendy. Potom půjde do distribuce a speciálních filmový projekcí za naší účasti dvouhodinový film se stejným názvem. Na podzim natočíme DVD - živý záznam koncertu doplněný archivními a historickým klipy z celé naší kariéry, včetně speciálních náhodně objevených černobílých záznamů na film 8mm, které zaznamenali naši fanouškové v letech 1975 - 1980 kdy ještě neexistovalo video. A nakoec, na sklonku roku 2011 vydáme album na CD - živý záznam z letošních koncertů doplněný o žhavé novinky pod názvem Made in rock´n´roll.

* Jak si vysvětlujete, že se ještě ve "starém" Katapultu vystřídalo tolik lidí na postu bubeníka?

Prostě si to nevysvětluji. Beru to jako součást života. Každá kapela na světě má určité prokletí,které musí řešit. Katapult určitě nebyl sám, který musel jako jiné kapely řešit osudové údery aby přežil. Život jde vždy dál a nebo, musí jít.

* Vy jediný můžete Katapult hodnotit za celých více než 30 let. Jak byste ty roky popsal. Co byste vyzdvihl, co naopak.

Já jsem jediný, který nemůže hodnotit Katapult a jeho letošních 36 let už vůbec ne. Protože jsem Katapult, žiju jako Katapult a rokenrol je součástí mého života jako moje rodina, moje děti a moje žena. A byl bych samozřejmě velmi tendenční. Některá tajemství si prostě nechám pro sebe, a ať Katapult vyzdvihnou nebo odvrhnou jiní. Myslím, že mi vy, i čtenáři rozumějí.

* Co můžou od vás návštěvníci a fanouškové vašeho koncertu očekávat.

Určitě vám všem, co přjdete na náš koncert můžu slíbit, že během více než dvou hodin prožijete prostřednictvím našich písniček celý svůj dosavadní život /ti starší/, a dozvíte se co vás v životě čeká /ti mladší/. Made in Rock!