Rozhovor pro MF DNES Plzeň

Autor: 
Tomáš Chochole
Datum: 
Úterý, 10 Květen, 2011
Zdroj: 
MF Dnes - Plzeň

* Plzeňský koncert je jedním z vystoupení v rámci vašeho aktuálního turné Radosti života. Jak turné hodnotíte a jakou radost vám koncertování přináší?

Je to pro nás doslova neuvěřitelný příběh. Turné „táhneme“ už druhý rok /album Radosti života vyšlo v květnu 2010/ a k našemu překvapení se vlastně všechny písničky z tohoto alba staly velkými hity. Dá se říct, že „srovnaly“ krok se všemi těmi obrovskými fláky z historie Katapultu. Fanouškové si na koncertech prostě zpívají další příběhy ze života, které jsme jim na albu přinesli. Casablanca, Metrosexuál, Každej den a každou noc, Láska na první pohled a ostatní. Takže stručně řečeno: „koncertování je vlastně jediná radost, kterou mi život v poslední době přináší“.

* V Měšťanské Besedě budete slavit své třiašedesáté narozeniny a zároveň jste v roce 1963 poprvé na jejím pódiu stál. Vzpomínáte si ještě na tento svůj první koncert?

No jasně! Bylo to v září na tehdejších odpoledních nedělních „čajích“, kde jsme byli hosté orchestru pana Hellera. Pamětnící vědí o čem mluvím. Nedělní „čaje“ byly proslavené a orchestr pana Hellera také. A on byl vlastně osvícený člověk, který dával big-beatovým kapelám prostor k hraní. No, a abych nezapoměl, Naše kapela se jmenovala Black Stars a byla doslova historickým předznamenáním Katapultu.

* Jak se vám vlastně hraje v současné sestavě s Andy Budkou a Ondřejem Timplem?

Tady trochu sarkasmu neuškodí. Kdyby se mi s nimi nehrálo dobře a doslova výborně, tak bych s nimi přece nehrál. Teprve v okamžiku kdy jsem oba objevil a zjistil, že se stal doslova zázrak, bylo rozhodnuto, že Katapult bude pokračovat. Jde jenom o to objevit muzikanty, kterým hoří srdce pro rockovou a bluesovou muziku a mají obrovský talent, míru pro improvizaci a cítění. Katapult hraje emocionální muziku, která když se dobře zahraje, vypadá velice jednoduše. Ale jenom vypadá. V našich skladbách je skryto mnohou hudebních prvků a fines z hudby šedesátých let, kterou už ne každý hudebník umí skvěle zahrát.

* Plánujete také nové album? Zaznamenal jsem totiž vydání nového singlu...

Už je naplánováno. V srpnu začínáme nahrávat naše koncerty na nové, živé album. Bude se jmenovat Made in rock´n´roll a titulní věc se stejným názvem plus jednu baladu /…oči…/ už hrajeme. Právě úspěch těchto dvou zcela neznámých písniček které jsme nasadili jen tak pro naši radost do koncertního programu a které zaznamenaly obrovský ohlas mě vedl k nápadu natočit živé album. Ostatně jak to tak bývá u Katapultu zvykem. Bude to už páté řadové živé album v naší historii. Singl, na který se ptáte, bude shodou okolností vyroben právě těsně před plzeňským koncertem a my ho do Měšťanské Besedy premiérově přivezeme.

* Co čeká Katapult v nejbližších měsících kromě koncertů.

Hlavně budeme hrát doslova jako o život. Tuny koncertů, to je to co nás baví a pro co žijeme. A jako lahůdku uvede 30.června TV kanál HBO premíéru filmového dokumentu o znovuzrození Katapultu s názvem Ro(c)k života - Olda Říha – živýho mě nedostanou. Je to docela drsný příběh, který začíná v kostele a na hřbitově při pohřbu mého celoživotního parťáka Jiřího „Dědka“ Šindeláře. A pokračuje podle podle katapultího hesla: „Nikdy se nevzdávej, štěstí si tě najde!“ Víc neprozradím, film se prostě musí vidět. Po odvysíláni několika repríz pojedeme s filmem speciální projekce za naší účasti. Už teď je v některých kinech o film veliký zájem a tak řešíme, kde třeba i zahrajeme, nebo kde se prostě jen tak setkáme se svými fanoušky. A pak na závěr roku už to slíbené album: MADE IN ROCK ´N´ ROLL.