Rozhovor pro MF DNES

Autor: 
Zdeněk Hejduk
Datum: 
Středa, 17 Únor, 2010
Zdroj: 
MF Dnes

* Turné, v rámci kterého přijíždíte do Kolína, se alespoň podle plakátů jmenuje Ochutnávka tour 2010. Čeho se ona ochutnávka bude týkat? A dojde i na největší hudební pecky z historie Katapultu?

Až do vydání nového alba které vyjde 21.dubna hrajeme naše koncerty jako jeho "ochutnávku". Uděláme prostě to, co je velmi neobvyklé. Odhalíme tajemství nového alba, a zahrajeme minimálně čtyři nové pecky. Ale samozřejmě že zahrajeme některé fláky bez kterých si nikdo nedovede náš koncert představit. Hlupák váhá, Vojín XY, Až, Já nesnídám sám, Růže krepový, no prostě bude jich ví než dost. Jak říká Ondřej Hejma: "Katapult hraje samý hymny!".

* Nové album už je téměř na světě, vyjít by mělo v dubnu. Na co se na něm můžou vaši fanoušci těšit?

Bude mít název RADOSTI ŽIVOTA a bude plná klasické syrové muziky plné emocí. Deska plná vášní, smutku, radosti, skepse, vzrušení i uklidnění. Jsem milovník poezie Františka Gellnera a dost jeho básní jsem zhudebnil, což ostatně fanouškové moc dobře ví. První jeho sbírku právě s názvem Radosti života jsem četl poprvé někdy v roce 1970,  hluboko před vznikem Katapultu. Dnes s nadsázkou tvrdím, že F.Gellner je mým tiskovým mluvčím, protože se s jeho tvorbou doslova ztotožňuji. Jeho vnímání života v době, kdy psal svoje básně platí i pro dnešní dobu. Význam spojení Radosti života mají dvě polohy: ve smyslu negace /"to je tedy radost"/, ale i ve smyslu pozitivním /“jé, to je radost!"/.  A to je vlastně rokenrol, který celý život prezentuje Katapult. RADOSTI ŽIVOTA!.

* Dlouhá léta jsi říkal, že největší problém nových písní je v textaři, tedy že za Jiřího Vostárka se náhrada těžko hledá. Kdo otextoval nové písně, kde jsi ho našel a jak jsi s jeho texty spokojený?

V době největší skepse se zažil doslova zázrak. Objevil jsem k sobě snad jediné muzikanty na celém širém světě kteří mají takovou míru talentu, že jsou schopni dokonal zahrát bluesové cítění písniček Katapult. A vzápětí zázrak pokračoval. Nejsme popová kapela, která si prostě přizve textaře. Našel jsem člověka, který doslova náhodou napsal příběhy z mého života. A ty mě baví na jevišti vyprávět. Něco jako když sedíte s přáteli v hospodě a vyprávíte jim, co jste zažil. Abych nezapomněl, jmenuje se Aleš Hrbek a má ve spojení s Katapultem před sebou velikou budoucnost.

* Výrok kritika Jiřího Černého o Katapultu vyhnaném manažerskými prášky s tím, že nevydrží jedinou sezónu, je dnes již legendární a snad se ti za něj i někdy omluvil. Přesto, čím si vysvětluješ ten neustálý zájem fanoušků a především to, že se vaše písničky pořád hrají u táboráků a neobejde se bez nich žádná tancovačka nebo ples?

Myslím si na sto procent, že tenhle úspěch je díky pravdivostí příběhů, které zpíváme, pravdivostí a obyčejností našich životů. Mluvíme, hrajeme, zpíváme, vyprávíme příběhy ze života lidí a není v tom ani kousek přetvářky. To je prostě rokenrol. Jeden můj kamarád režisér nedávno při naší diskuzi o tom, v čem je příčina dlouhověkosti Katapultu, řekl památnou větu: Obyčejní lidé dokážou neobyčejné věci. A my vždycky byli a budeme obyčejní lidé.

* V Katapultu kosila smrt a najednou jsi zůstal sám. Co ti dalo sílu pokračovat, kde jsi našel nové spoluhráče a jak jim to svědčí v dresu Katapultu?

Hlavní sílu mi dali naši fanouškové. Obdržel jsem neuvěřitelný počet e-mailů ve smyslu: Oldo, musíš hrát dál, Katapult musí pokračovat. A tak jsem se vzepřel osudu a vyjímečné turné je tady. A jak jim to svědčí v dresu Katapultu? To nejde popsat slovy, to se prostě musí vidět. Je to velmi vzrušující.

* Co si vybavíš, když se řekne Kolín a vzkázal bys něco místním fanouškům?

Hůůůůůůůů….dechovka, Kmoch. Ale vážně. V okolí Kolína jsme v mládí doslova drtili tuny tancovaček, kde jsme získávali první ostruhy a nabíjeli se energií. A teď, místo oslav Katapult 30 let /1975 - 2010/ začínáme de facto znovu. Pro mě a Katapult je prostě rok 2010 rokem nula, ve kterém se budeme ucházet o přízeň publika. A mým vzkazem budou všechny ty příběhy ze života lidí, které budu prostřednictvím našich písní v Kolíně na koncertě vyprávět.