Olda Říha: Hraju rock právě pro tu zábavu a potěšení!

Autor: 
Michal Folta
Datum: 
Úterý, 1 Únor, 2005
Zdroj: 
neznámý

Neoficiálním lídrem a mluvčím Katapultu je od samého začátku zpěvák a kytarista Olda Říha. Před cestou kapely do Kroměříže jsme proto právě Oldovi Říhovi položili pár otázek.

Co nabídne fanouškům vaše nové koncertní turné?

Uděláme přesně to, co se od kapely našeho typu a v této chvíli očekává. Zahrajeme průřez celou naší kariérou od prvních hitů jako jsou: Hlupák váhá, Lesní manekýn, Vojín XY, Až, Já nesnídám sám až po ty nejnovější z našeho posledního alba „Všechno nebo nic“.

Hrajete už přes třicet let. Je to pro vás stále stejná zábava a potěšení jako před dejme tomu dvaceti lety?

Ale určitě! Katapult existuje už třicet jedna let, ale my jsme spolu hráli daleko dříve v různých kapelách a já sám hraju rock už neuvěřitelných 43 let od roku 1963. Právě pro tu zábavu a potěšení!

Jaký máte vztah k mladým českým „bigbítovým“ kapelám? Máte nějaké své favority či chráněnce? A naopak, jaké reakce ze strany mladých muzikantů na Katapult zaznamenáváte?

Často hráváme se spoustou mladých kapel a všem přejeme výdrž a úspěch který máme my. A je to právě otázka té výdrže a lásky k hudbě na které velmi záleží, aby se úspěch dostavil. V poslední době se mi hodně líbil Harlej, no a z ničeho nic kapelu opustil zpěvák Vláďa Šafránek. Tomu prostě nerozumím. Co se týče reakcí na Katapult – pro většinu kapel jsme byli velikou inspirací, která nastartovala jejich dráhu.

Pokud byste si měl vybrat, opravdu zcela libovolně, kapelu, s níž byste chtěl absolvovat společné turné nebo alespoň koncert, která by to byla?

Jednoznačně Status Quo. Hráli jsme s nimi už dvakrát, a právě pro jejich skromnost a orientaci na elementární rock bych si to s chutí zopakoval.

Ještě jednu otázku k oné třicetileté kariéře; je podle vašich osobních zkušeností nějaký zásadní rozdíl ve fungování bigbítové kapely za minulého režimu a po roce 1989?

Že se ptáte! Přece rozdíl jako hrom. Tenkrát se hrálo pod různými tlaky, existovaly komise které schvalovaly texty, oblečení, scénu a „jánevímcoještě“. A ta všudypřítomná politika! Dnes záleží jenom a jenom na každém jednotlivci co vymyslí a jestli uspěje. Nikdo mu do toho nemluví.

Kde se vám nejlépe hraje? V hale, v klubu či třeba v těch sokolovnách, o kterých se píše ve vaší oficiální zprávě?

Každé prostředí má svoje kouzlo, a v každém se hraje úplně jinak. A právě proto důsledně celá léta měníme prostředí našich koncertů abychom si vychutnávali právě ty změny. Abych nezapoměl – v poslední době nás strašně baví hrát v divadlech. Neuvěřitelný pocit!

Jaký bývá podle vás podíl nových mladých posluchačů a starších fanoušků – „pamětníků“ na vašich vystoupeních? Jaké je to pocit hrát pro pány ve společenských oblecích, což mohli diváci nedávno vidět při záznamu vašeho vystoupení, které vysílala ČT2?

Podíl vidíme na každém koncertu stejný, tak jedna ku jedné. No a vidíte, právě při natáčení našeho DVD, jehož část odvysílala ČT2 jsme si vymysleli další prostředí! Chtěli jsme evokovat prostředí kavárny ze šedesátých let, doby kdy jsme začínali hrát a navodit kouzelnou atmosféru těch pro nás tak bezstarostných let, kdy nás nástup rock n´rollu úplně fascinoval. V oblasti živých koncertů jsme tak přišli s něčím úplně novým, udělali jsme si radost a máme od fanoušků na naše DVD bezvadné ohlasy.

Kolik energie v sobě ještě celá kapela cítí? Vloni jste vydali novou desku, máte chuť a nápady na další album?

Bez energie nelze rock hrát a rock bez energie neexistuje. Měl by jste občas zajít na Katapult, nekladl by jste potom takovou otázku, a ještě by jste nějakou energii mohl od nás načerpat. Další album se už připravuje protože chuť a nápady mám nevyčerpatelné!

Co byste vzkázal fanouškům z Kroměřížska?

Zahoďte všechny starosti z hlavu a přijďte si s námi do klubu Slady užít více než dvě hodiny atmosféru příběhů našich písní, které jsou ze života lidí. Ale to vy určitě víte. Už se těšíme, až to spolu roztočíme.

 

Michal Folta