ČTK 27. 05. 2002 po tiskovce

Autor: 
neuveden
Datum: 
Pondělí, 27 Květen, 2002
Zdroj: 
ČTK

PRAHA 27. května (ČTK) - Tři zlaté desky za více než 15.000 prodanych nosičů za alba Hit album 1 z roku 1991, Hit album 2 z roku 1994 a dvojalbum Live 78/2006 získala dnes legendarní rocková skupina Katapult. Výběrové CD Hit album 1 navíc obdrželo platinovou desku za více než 30.000 prodaných kusů.

"Katapult zažívá strašný pocit zadostiučinění a satisfakce z toho, že nám lidi umožnují hrát rock'n roll dál. Přes všechny peripetie osudu, kdy proti nám šla strana a vláda, když proti nám šli kritici a když jsme třeba nesměli točit a být v médiích, jsem pořád tady a hrajeme. Z toho mám opravdu radost," řekl zpěvák a kytarista Oldřich Říha.

Skupina, jež se proslavila hity jako Až nebo Hlupák váhá, vydala od roku 1974 několik desítek desek. Poslední - Hit album 3 - pokřtila dnes v Divadle Na Zábradlí. Zároveň představila novinářům svůj poslední videoklip, v němž si šíleného moderátora pirátského rádia Katapult s chutí zahrál Petr Čtvrtníček.

Kromě 12 skladeb z předchozích titulů Chodníkový blues, Konec srandy a Zlatá deska je na novém albu jako "prehistory bonus track" i pět písniček z roku 1975, kdy Katapult vystupoval v pražském Klubu 1 na Strahově. "V té době s námi zpívala Ludmila Podubecká, ale protože kluci po ní vyjeli, nezůstala s námi," vysvětlil s úsměvem Říha přítomnost první a jediné zpěvačky v historii skupiny.

Katapult hraje už 28 let ve složeni Oldřich Říha na kytaru a Jiří "Dědek" Šindelář na basu. Problémy mívali vždy jen s bubeníkem. "Už nějakou dobu s námi hraje Dědkův syn Michal. Ač je mu teprve dvacet, hraje s Katapultem uz deset let," přiznal Říha.

Skupina vydala poslední novinkové album Konec srandy před třemi lety. Podle Říhy je už dnes Katapult v pozici kapel typu Rolling Stones nebo Deep Purple, které nepotřebují vydávat desku každý rok. Katapulťáci se chystajá na album s novými hity v roce 2003.